Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Japonlar neden 100 yaşına kadar yaşar?

Japonlar neden 100 yaşına kadar yaşar?

Japonya'da 100 yaşını geçen kişilerin sayısı 5 yılda iki katına çıktı.

Japonya'nın yaşlı nüfusu tıp camiasının son yıllardaki en büyük merakı haline geldi. Dünyanın farklı bölgelerinden birçok araştırmacı 100, 103 yaşına kadar yaşayan ve sağlıklı olmaya devam eden, hatta kayak yapan Japonlar'ın yaşam biçimlerini öğrenmeye çalışıyor.

Çünkü dünyanın en uzun ortalama yaşam süresi rekorunu, 81.9 yılla Japonya tutuyor. Ülkede 23 binden fazla 100 yaşın üzerinde kişi yaşıyor. Bunların ise en az yüzde 15'i sıradan bir yetişkin gibi hayatını kendi başına idare ediyor, hatta bazıları çalışmaya devam ediyor.

1 Milyon olacak
ABD nüfusu Japonya'nın iki katı olduğu için bu ülkede daha fazla 100 yaşı geçkin kişi yaşıyor. Ancak Japonya ile ilgili ilginç olan, ülkede 100 yaşına kadar yaşayan kişilerin sayısının geçtiğimiz 5 yıl içinde ikiye katlanmış olması. 2050 yılında bu sayısının 1 milyonu bularak ABD'yi de geçeceği tahmin ediliyor.

Japonlar'ın bu kadar uzun yaşamaya başlamış olmasının nedeni olarak ise Japonya'da beslenme alışkanlıklarının doğal besinlere dayanması gösteriliyor. Avustralyalı bilimadamları ise 100 yaşına kadar yaşamanın sırrının stresten uzak durmak ve hayata pozitif yaklaşmak olduğunu belirtilyor.

Genetik değil
Uzmanlara göre Japonlar'ın uzun yaşamasını sırrı daha az kalori tüketmelerinde gizli. Araştırmalar çeşitli besinlerin daha az kalorili tüketerek alınması halinde yaşam süresinin uzadığını gösteriyor. Japonlar da Batı ülkelerindeki bir kişiye göre üçte bir oranında daha az kalori alıyor. Üstelik besin kaynaklarının çoğu kalbi ve beyni koruyan deniz ürünleri ve balık yağı içeriyor.

Japonlar'ın çoğu stresten uzak yaşıyor. Ayrıca özellikle şehirleşme dışında kalan alanlarda yaşayanlar bol bol egzersiz yapma fırsatı buluyor. Uzmanlar 1950'li yıllarda Japonya'da yaşam süresinin çok kısa olduğunu hatırlatarak 100 yaşına gelmenin genetik olmadığını ifade ediyor.
Yayın tarihi: 21.03.2005
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.