Magazin

Japon tiryakilerin sığınağı: "SmoCar"

Japon tiryakilerin sığınağı: "SmoCar"

Tiryakilerin Tokyo caddelerinde sigara içmeleri yasaklananınca, Japon tütün devi, çareyi şehre sigara içme karavanı yerleştirmekte buldu. Karavanda, bilgisayarlar ve klima bulunuyor. Karavanı günde yaklaşık üç yüz kişi ziyaret ediyor.

Japon tütün devi Japan Tobacco (JT) tarafından ocak ayından bu yana Tokyo'nun bazı caddelerinde sigara içmeleri yasaklanan sigara tiryakilerine sağlanan 'SmoCar' adındaki karavanda sigarasından bir nefes çeken, 47 yaşındaki Tsuyoşi Teraoka 'Modern zamanlarda cadı avı yapılıyor' diye konuşuyor.
Bir yazılım şirketinde servis şefi olarak çalışan Teraoka 'Büsbütün kötü insanlar değiliz ama tiryakilere gerçekten şeytan muamelesi yapılıyor. Sigara içilebilen bir yer bulmamız çok iyi. Dışarısı soğuk, burası ise sıcak, rahatça gevşeyebilirim.' diye ekliyor.


JT'nin rengi olan metalik griye boyanmış 'SmoCar' (smoking caravan – sigara karavanı) bilgisayarlarla ve klimayla donatılmış. Karavan Tokyo'nun merkezinde bulunan, caddelerde sigara içmenin ekim ayından beri yasak olduğu Chiyoda semti yakınlarında 20 Ocak'ta ortaya çıktı.
Semt muhtarlığınca yayınlanan duyuruda, halka açık yerlerde sigara içenlere 20.000 yen'e (170 dolar) kadar çıkabilen para cezaları kesileceği belirtiliyor.

Konfor durumu iyi
Sabah saat sekizden akşam dokuza açık olan karavanı günde yaklaşık üç yüz kişi ziyaret ediyor.
Müşteriler para karşılığında Guinnes, Coor's ya da başka markalardaki biraları temin edebiliyorlar. Ayrıca light sigara, çakmak dolum gazı, kahve ve alkolsüz içecekler de satılıyor. Ne var ki, sigara satılamıyor, çünkü bunun için resmi izin gerekiyor.
JT 8 metre uzunluğundaki karavanı satın almak için 10 milyon yen harcamış.

Japonya sigara tiryakilerinin sayısının yüksek olduğu bir ülke. JT'nin 2002 yılında yaptığı bir ankete göre erkeklerin %49'u kadınların ise %14'ü sigara içiyor. Avrupa'dakinin aksine, caddelerde, reklam panolarında ve medyada sigara reklamlarına izin veriliyor.
Yayın tarihi: 07.03.2003
430
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.