Magazin

Janet Leigh da gitti

Janet Leigh da gitti

Sapık filmindeki duş sahnesiyle hafızalarımıza kazınan ABD'li aktris Janet Leigh, 77 yaşında aramızdan ayrıldı.

Bir zamanların soğuk sarışını aktrist Janet Leigh, Beverly Hills'deki evinde damar iltihabı nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Leigh öldüğü sırada yanında dördüncü kocası Robert Brandt ile aktris kızları Kelly Curtis ve Jamie Lee Curtis'in olduğu belirtildi. Alfred Hitchcock'un "Sapık" filminde, duşta tüyleri diken diken bir saldırıya maruz kalan Janet Leigh, filmin ardından birçok kişinin duş almadan önce bir kez daha düşünmesine yol açmıştı kuşkusuz.

'Mançuryalı Aday' dönüm noktası
Göz kamaştırıcı güzelliğiyle Hollywood yıldızları arasında dikkati çeken Leigh, sinemaya 1947 yılında The Romance of Rosy Ridge ile adımını attı. Gerçek adı "Jeanette Helen Morrison" olan Leigh 1962'de çevirdiği ve sinemada ona sağlam bir yer kazandıran "Mançuryalı Aday" adlı korku filmine kadar Vikingler ve Sapık'ta dahil irili ufaklı birçok filmde oynamıştı.

Ancak yönetmenliğini John Frankenheimer'ın üstlendiği "Mançuryalı Aday" ordu ve hükümet gibi kurumları içerisine katarak bilim ve güç arasındaki ilişkiye oldukça politik bir açıdan yaklaşan bir filmdi ve Leigh Hollywood'daki yerini bu filmle sağlamlaştırdı. Leigh'ın Tony Curtis ile olan evliliğinden Kelly Curtis ve Jamie Lee Curtis adlı ikisi de oyuncu olan kızları bulunuyor.
Yayın tarihi: 04.10.2004
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.