Magazin

James Brown İstanbul'da

James Brown İstanbul'da

Ünlü sanatçı James Brown, 'İnsanların birbirlerini sevmesini istiyorum. Çünkü insanların birbirlerini yeterince tanımadıklarını düşünüyorum' dedi.

Dünya müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olan, 'Soul ve Funk müziğin babası' olarak nitelendirilen James Brown, bu akşam Parkorman'da vereceği konser öncesi basın toplantısı düzenledi.

Mövenpick Otel'deki toplantıya, James Brown ile eşi Tommie Ray Brown, kişisel danışmanı Charles Robbit ve Parkorman Genel Müdürü İdil Saguner katıldı.

Saguner, dünyanın en önemli sanatçılarından James Brown´u ağırlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek, konsere 5 bin kişiyi beklediklerini söyledi. Şeker hastası olduğunu belirten James Brown, çorba içtikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye´ye yaklaşık olarak 7 yıl önce geldiğini ifade eden Brown, "O zaman iş nedeniyle gelmiştim, ama Türkiye´yi de görmek istiyordum" dedi.

Türkiye´de kalmayı çok istediğini dile getiren Brown, ancak zamanının azlığı ve programının yoğunluğu nedeniyle konserden sonra sadece bir gün kalabileceğini anlattı.

Basın mensuplarının, ´´Siyaseti ve sistemi eleştiren müzik yapıyordunuz, bu tarzınızı devam ettirecek misiniz?´´ şeklindeki sorusuna Brown, ´´Politikanın dışında, sadece müzik yapıyorum. İnsanların birbirlerini sevmesini istiyorum.

Çünkü insanların birbirlerini yeterince tanımadıklarını düşünüyorum. İnsanlar birbirlerini sevip tanımalı ve anlamalılar. Ben bunu istiyorum. Benim başkan olmak gibi bir niyetim yok´´ yanıtını verdi.

"İlk albümüm çok önemli"
Bir soru üzerine, ilk albümünün kendisi için önemli bir yeri olduğunu ifade eden Brown, ´´Çünkü o albüm beni fakirlikten kurtardı´´dedi. Brown, her zaman yeni müzik tarzlarını da dinlediğini, yeni şeyleri dinleyerek şarkılarına neler katacağına karar verdiğini söyledi.

Basın mensuplarının yardımseverliğinden bahsetmesi üzerine Brown, bu konularla daha çok eşinin ilgilendiğini belirterek, onun cevap vermesini istedi.

Bunun üzerine söz alan eşi Tommie Ray Brown, yıllardır Amerika´da yoksul insanlara yardım ettiklerini anlatarak, ´´Her yılın başında fakir çocuklara 10 ile 20 bin arasında oyuncak dağıtıyoruz. Öğrencilere burs veriyoruz ve durumu olmayanlara yiyecekten giyeceğe kadar her türlü yardımda bulunuyoruz. Ama bunu yaparken hiç kimseye ´biz bunları yapıyoruz´ demedik.

Kamuoyunun sonradan haberi oluyor´´ şeklinde konuştu. Kendisinin de müzisyen olduğunu kaydeden Tommie Ray Brown, eşinin çok desteğini gördüğünü ve onunla tanıştıktan sonra müzik alanında kendisini geliştirdiğini söyledi.

James Brown, basın mensuplarının özel yaşamıyla ilgili soruları üzerine de eşinin hayatından çok etkilendiğini ve eşiyle hayatlarının birçok yönden birbirine benzediğini dile getirdi. Yakın zamanda vefat eden Arif Mardin´i tanıdığını kaydeden Brown, ´´Kendisi en büyük arkadaşlarımdan biriydi. Onun şirketinde bir plak çıkardık sadece. Ölümüne çok üzüldüm´´ dedi.

James Brown, Parkormanevent´in organizasyonuyla bu akşam Parkorman´da vereceği konserde, dev orkestrası ve dans grubuyla hayranlarına büyüleyici sahne şovları sergileyecek.
Yayın tarihi: 12.07.2006
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.