Magazin

Jak Deleon sessizce veda etti

Jak Deleon sessizce veda etti

Bale, tiyatro, gurme kültürü ve İstanbul kitaplarıyla tanınan Prof. Jak Deleon yaşama veda etti. 'Yaşama kültürü ustası'nın cenazesi bugün...

Baleden kültürüne farklı alanlardaki kitaplarıyla tanınan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Jak Deleon, cuma günü İstanbul'da öldü. Bir süredir beyin tümörü tedavisi gördüğü Or-Ahayim Hastanesi'nde ölen Deleon, 54 yaşındaydı.

1951'de İstanbul'da doğan Deleon, Boğazici Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 1997'de profesör olan Deleon, sahne sanatları tarihi, İstanbul tarihi ve yeme-içme kültürü üzerine Türkçe/İngilizce 30'dan fazla kitaba imza attı. Deleon'un sahne sanatları tarihi kitapları arasında 'Bale Tarihi', 'Osmanlı'dan Cumhuriyete Türk Balesi', 'Cumhuriyet Dönemi Türk Balesi', 'Harold Pinter Tiyatrosu'; İstanbul kitapları arasında 'Pera Palas', 'Beyoğlu'nda Beyaz Ruslar', 'Eski İstanbul'un Yaşayan Kitapları', 'Boğaziçi Gezi Rehberi', 'Anıtsal İstanbul'; yemek kültürü kitapları arasında 'Dünyadan ve İstanbul Barlarından Kokteyller', '200 Türk Kokteyli' yer alıyor. Deleon 'Atatürk ve Dans', 'Leyla ile Mecnun' gibi balelerin de librettosunu yazmıştı.

Pek çok gazete ve dergide dergide yazıları yayımlanan Jak Deleon'un naaşı, bugün saat 11.30'da Ortaköy Musevi Sinagoğu'ndaki törenin ardından Bağlarbaşı Musevi Mezarlığı'na defnedilecek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.07.2005
656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.