Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İzol aşireti berdeli kaldırdı

İzol aşireti berdeli kaldırdı

Siverek ilçesinin ünlü aşiretlerinden İzol aşireti, bir ilke daha imza attı. Daha önce başlık parasını kaldıran aşiret, bu kez de "berdel"e son verdi.

İzol aşiretinin önde gelenlerinden AKP Milletvekili Zülfikar İzol'un kardeşi Cemal İzol,
"Güneydoğulu kadınların halen başlık parası ve berdel gibi çağdışı geleneklerle anılması acı verici" dedi.

"Kimse evlenemiyor"
Aşiretlerinde okuma-yazma oranının çok yüksek olduğunu, bunun da bu tür çağdışı gelenek ve tabuların yıkılmasına daha kolay olanak sağladığını anlatan İzol, şunları söyledi: "Bölgede ve erkekler, 30 milyara yaklaşan başlık parası nedeniyle evlenemiyordu. Bunun bir çözümü de ailelerin birbirinden karşılıklı kız almasıydı, yani berdel yapmasıydı. Bu daha da acı.

Bu nedenle birçok aile faciası yaşanırdı. Aşiret olarak 1.5 yıl önce karar aldık ve başlık parasını kaldırdık. Böylece evlenen sayısı arttı. Şimdi de berdelin kalkmasına karar verdik. Bunun da çok olumlu sonuç vereceği inancındayım." İzol, aldıkları bu radikal kararların bazı çevrelerce yadırgandığını, ancak zamanla tüm aşiretlerin bunu örnek alacağına inandığını ifade etti.
Yayın tarihi: 11.08.2003
305
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.