Magazin

İzmir Körfezi yaşıyor

İzmir Körfezi yaşıyor

İzmir Körfezi'ni temizleme çalışmaları sonuç verdi. Körfezde yeniden yosun, denizanası ve midye yaşamı ortaya çıktı, balık türlerinde çeşitlilik saptandı.

İzmir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, çalışmaları şöyle anlattı: "5 ay önce başlattığımız 'İzmir Körfezi'nin Uydudan İzlenmesi' projesini hayata geçirdik. Uydudan alınan fotoğraflarda, kirliliğin gözlendiği bölümlerde istasyonlar oluşturduk. 5 istasyondan her ay numune alıyoruz. Uydu görüntüleriyle, aynı gün alınan numuneleri inceleyip, atıkların türünü saptıyoruz."

Mavi Bayrak alabiliriz
"Bilgisayar yardımıyla istasyon çevresindeki kirliliğin değerlerini alıyoruz. Yıllardır, körfeze akan atıkların 3/2'sini tutmaya başladık. Bununla, körfezde Ragıppaşa Dalyanı'nın yıkılmasıyla, sirkülasyonu sağladık. Doğa kendi kendini yenilemeye başladı. Çok yakında körfeze Mavi Bayrak verilmesi için müracat edebiliriz."

Çeşit çeşit balık
"Melez Deresi ağzında göz gözü görmez durumdayken, şu anda 1.5 metre denizin altı görülmeye başlandı. Alsancak-İnciraltı kesimi 2.5, Narlıdere 3, Güzelbahçe, Urla'da 7 metre denizin altı görülüyor. Körfezde tamamen kaybolan yosun, denizanası ve midye yaşam olanı ortaya çıktı. Balık türlerinde de çeşitlenme saptadık. Körfez girişinde hamsi, sardalya, levrek, yılan balığı ve karagöz görülmeye başlandı."
Yayın tarihi: 22.02.2002
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.