Magazin

İyotlu tuzu sofradan eksik etmeyin

İyotlu tuzu sofradan eksik etmeyin

İyot eksikliğinin önemli sağlık sorunlarına neden olduğu, bu nedenle de yiyeceklerde iyotlu tuz kullanılması gerektiği belirtildi. İyot eksikliğinin cücelik, guatr, kas hastalıkları, konuşma bozukluğu ve bebeklerde ölüme neden olabildiği kaydedildi.

Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, Türkiye'de iyot eksikliğinin en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirterek, iyotun yaşam için çok gerekli bir kimyasal madde olduğunu açıkladı. İyot kullanımının tüm uyarılara rağmen halen yaygınlaştırılamadığını belirten Prof. Dr. Kurtoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'de iyot yetersizliğine bağlı hastalıklar sıklıkla görülebilir. İyot eksikliği büyüme, zeka geriliği, sağırlık, dilsizlik, guatr, cücelik, kas hastalıkları, konuşma bozukluğu, hatta bebeklerde ölümlere yol açabilir. İyot eksikliğinin en basit ve belirgin belirtisi guatrdır. Guatrın çok görüldüğü yerlerde iyotlu tuz, bu da yeterli olmazsa iyotlu yağ, iyot tabletleri hatta enjeksiyonları kullanılmalıdır."
(DHA)
Yayın tarihi: 28.01.2003
168
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.