Magazin

İyilik yap denize at!

İyilik yap denize at!

Dalkılıç ne Halep'e ne de Şam'a yaranabiliyor. Bodrum'da engellilerle dalış yapan milli yüzücü Yasemin Dalkılıç, izinsiz etkinlik yaptığı gerekçesiyle disiplin kuruluna sevkediliyor.

Bodrum'un Haremtan koyunda geçen pazar günü 5 fiziksel ve görme engelli sporcuyla 11 metre derinliğe inerek, dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini belirten milli sporcu Yasemin Dalkılıç, etkinlik nedeniyle özellikle engellilerin sevgisini kazanırken, diğer yanda da federasyon yönetimiyle karşı karşıya geldi.

Bodrum'da düzenlenen Sualtı Paletli Yüzme Türkiye şampiyonasını izlemek için gelen Türkiye Sualtı Sporları Cankurtma Sukayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu Başkanı Harun Sevinç, Yasemin Dalkılıç'ın disiplin kuruluna sevkedileceğini söyledi. Harun Sevinç, şunları söyledi:

Yasemin, daha önceki organizasyonlarda olduğu gibi yasaları hiçe sayarak hareket ediyor. Sponsorlar bularak, para karşılığında yaptığı, yasal olmayan ve izinsiz dalışlar nedeniyle kendisini daha önce de disiplin kuruluna sevk etmiştik. Bu kez de Bodrum'da yaptığı dalışın hiçbir yasal izni ve geçerliliği yok. Üstelik engelli vatandaşlarımızı da kullanarak, izin almadan, oldukça tehlikeli sayılabilecek bir sporu yaptırdı. Bu nedenle ceza alması için hem Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Disiplin Kuruluna sevk edeceğiz, hem de Dalkılıç ile birlikte bu organizasyonu yapan şirket hakkında maliyeye ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Türkiye'de hiç kimse yasaların üzerinde değil. Kendi başına spor organizasyonları yapamaz. Yasemin Dalkılıç'a, kusurlu görülmesi halinde, 3 aydan 6 aya kadar hak mahrumiyeti cezası verilebilecek.

"Sözlü izin aldım"
Engellilerle birlikte yaptığı dalışla ilgili elinde herhangi bir yazılı izin olmadığını belirten Yasemin Dalkılıç da yazılı değil, sözlü izin aldığını söyledi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü yetkilileriyle konuştuğunu kaydeden Yasemin Dalkılıç, "Bana dalışı yapabileceğimi söylediler. Ben de yaptım. Harun Sevinç, beni daha önce de 3 kez disiplin kuruluna verdi ama bir sonuç alamadı. Şimdi de medyada yer almak için bunları söylüyor" dedi.

Dalkılıç'a sponsorluk yapan Quantum firması yetkilisi Cem Ünlü, gelişmelere şaşırdığını söyledi. Ünlü, bu dalışla ilgili Yasemin Dalkılıçın gerekli tüm yasal izinleri almasına dair anlaşma yaptıklarını kaydetti, "Yasalara aykırı bir etkinlik yaptığımıza inanmıyorum" diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.08.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.