Magazin

"İyi sürücüler hız sınırını aşabilsin"

"İyi sürücüler hız sınırını aşabilsin"

İngiltere'de bir milletvekili, iyi sürücülere karayollarında hız sınırını aşma olanağı verilmesini istedi.

Muhalefetteki Liberal Demokrat Parti milletvekili Lembit Opik, en ihtiyatlı sürücülere, otoyollarda saatte 112 km yerine 130, hatta 140 km hızla gitme olanağı verebilmek için ehliyet sisteminin değiştirilmesini önerdi. Partisinin yıllık kongresi sırasında gazetecilerle konuşan Opik, "Bu öneri, yasayı sorumluluk ve beceriye bakarak yeniden şekillendirmekten ibaret. 130 km hızla gayet güvenli şekilde otomobil kullanıyorsanız, sizi 110 km hıza mahkum etmenin anlamı yok" dedi.

Milletvekili, "Trafik kanununun amacını gözden kaçırıyoruz. Amaç herkesi otoyolda 110 km hızla gitmeye zorlamak değil, herkesin güvenlişekilde otomobil kullanmasını sağlamak... Hem sonra, 140´la gitme olanağı veren ehliyetler, diğerlerini imrendirecek, onlar da bu ehliyeti alabilmek için olabildiğince ihtiyatlı olacaklar" diye görüş belirtti. Bu önerinin yaşamın diğer alanlarında da uygulanabileceğini belirten liberal milletvekili, "Yurttaşlarının özgürlüklerine gerçekten düşkün olan ve bunları daha da genişletmek isteyen bir hükümet, bu yolla insanları iyi yurttaşlar gibi davranmaya teşvik edebilir" dedi.
Yayın tarihi: 22.09.2003
155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.