Magazin

İyi pişiren kazansın!

İyi pişiren kazansın!

Siirtlilerin büryan kebap için aldığı patenti iptal ettiren Bitlisli ustalar, 'Cesaretleri varsa yarışma yapalım' dedi.

Büryan kebabıyla ilgili Bitlis ile Siirt arasındaki rekabette kılıçlar çekildi. Siirt Valiliği'nin başvurusu üzerine tescili yapan Türk Patent Enstitüsü, Bitlis'in de başvurması üzerine bu kararını şimdilik askıya aldı. Atağa geçen Bitlisli kebapçılar, Siirtlilere çağrıda bulunarak en iyi büryanı kimin yaptığına oluşturulacak bir jürinin karar vermesini istedi.

İki il arasındaki kebap rekabeti sekiz ay önce Siirt Valiliği'nin, Türk Patent Enstitisü'ne başvurup bu kebabın Siirt'e ait olduğunu tescil ettirmesiyle krize dönüştü. Yıllardır en iyi büryanı yaptıklarına inanan Bitlisliler, kendilerine haksızlık yapıldığını söyledi.

Bu kez Bitlis Kültür Müdürlüğü, Türk Patent Enstitüsü'ne 'Büryan kebabı Bitlis kültürüdür' diyerek tescilin kendileri üzerine yapılmasını istedi. Bu itirazı da yerinde bulan Türk Patent Enstitüsü, Siirt adına yaptığı tescili iptal etti ve konuyu askıya aldı.

Bitlis'te ünlü büryan kebabı ustaları Ziya Sönmez, Azmi Baydur, Turgay Mermut ve Vahit Ekin, kebap tartışmasına son noktayı koymak için Siirtlilere çağrıda bulundu. Siirtli meslekdaşlarına meydan okuyan Bitlisli ustalar, kebabın kime ait olduğuna oluşturulacak uzman bir jürinin karar vermesini istedi. Bitlisli ustalar, "Siirtlilerle kebap pişirelim, bu kebapları jüri yesin ve kimin daha iyi yaptığına karar versinler" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.03.2004
264
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.