Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İyi aile ilişkileri için empati

İyi aile ilişkileri için empati

Salonda kanepeye uzanmış uyuyorsunuz. Eşiniz geliyor, kolunuzdan tutup "uyuyor musun?" diye soruyor. Bu durumda nasıl cevap verirsiniz? Özünde rol almanın bulunduğu empati, aile içi sorunları daha kolay çözmenin altın anahtarı.

Rol almanın fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak 3 ana gruba ayrıldığını belirten Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, şunları anlattı:

"Empati kuramadığımız ve kafamızdaki şablona göre baktığımız kişi ötekidir. Ötekinin rolünü alamadığımızda da ben merkeziyetçilik ortaya çıkar.

Çalıştığınız ortamda angarya bir iş varsa o öteki içindir, eğer terfi varsa benim içindir. Yolda karşılaştığımız birine hükümet konağını sorarız. (İlerde sağda der) Kimin sağı? Benim mi, kendisinin mi? Burada benimle fiziksel empati kuramadı.

Dünyada da fiziki rol alma konusunda yüzde 50 sıkıntı vardır. Zihinsel rol almada da, karşımızdaki gibi düşünemeyiz. Kanepeye uzanmış derin bir uykudayım. Hanım geliyor, kolumdan iteleyerek (Üstün uyuyor musun?) diye soruyor. Bu durumda nasıl cevap verebilirim?

Duygusal rol almada ise kafamızdaki milyarlarca şablona göre hareket ederiz. Bir gencin üniversitede girmek istediği bölüm 200 puanla öğrenci almaktadır.

Bu genç sınavda 230 puan alır. 30 puanım ziyan olmasın ve yüksek puanla öğrenci alan bölüm iyidir diye bu bölümü tercih ediyor."

KARŞINIZDAKİNİ DİNLEYİN

Prof. Dr. Dökmen, iyi bir iletişim için dinlemenin önemli olduğunaişaret ederek, "Karşınızdaki kişiyi itişecek biri olarak değil, işbirliği yapabilecek biri olarak algılayın. Birbirinizle konuşun, anlamaya çalışın. Karşınızdaki konuşurken, ona ne söyleyeceğinizi düşünmeyin. Bırakın onun konuşması bitsin, arada biraz sessizlik olsun, ondan sonra konuşmaya başlayın. Aslında muhabbet etmeyi seviyoruz ama muharebe ediyoruz" diye konuştu.

BEN VE ÖTEKİ

Ben ile ötekinin çatışmasında daima ötekinin suçlandığına işaret eden Dökmen, şöyle devam etti:

"Evde problem varsa bu bir kişiden kaynaklanmamaktadır. Ben de hata varsa sende de vardır. Bıçak elimi kesti deriz. Bıçak benim elimikesemez. Ben bıçakla elimi kesmişimdir.

Siz birini suçladığınızda, o da sizi suçluyor. Siz annenizi babanızı, anneniz babanız da sizi anlamalı. Aile içi çatışmalarda haklı haksız aranmaz, hatalı davranış aranır.

Anne, baba, ya da çocuk suçlu değildir. Aristo dediğimiz mantık çözümsüz sıkıntılar getirir. Her iki taraf da hatalı olduğunu kabul ederse uzlaşma sağlanır, ama etmezse sağlanamaz. Televizyonlardaki tartışma programları da bu nedenle sabaha kadar sürmektedir."

MUTLULUĞUN ANA FAKTÖRÜ SİZSİNİZ

Prof. Dr. Dökmen, ekonomik kriz, kötü karne gibi dış etkenlerin insanların mutluluğunun ya da mutsuzluğunun nedeni olmadığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Siz izin vermeden kimse keyfinizi kaçıramaz, siz izin vermeden de kimse sizi mutlu edemez. Mutluluğun ana faktörü sizsiniz. Dış faktörler sadece tetikler.

Bu faktörlere çok fazla önem veriyoruz. Çevrenizdekilerin sizin mutlu olmanızı istemesi sizi etkilemez. Bir degeçmişe ve geleceğe dair kaygılarımız vardır.

Bunlar hayatımızı cehenneme çevirir, yalnızlığa iter. Bugününüzün tadını çıkarın. Bu sizin elinizde. Sevdiklerinize dokunun, ona sevginizi gösterin. Anadolu'da birçok baba, şımarmasın diye çocuğunu uyurken sever.

Biz buna duygusal kabızlık deriz. Çünkü, çocuk baba sevgisini tadamaz. Bağırsak kabızlığı incir yiyince geçer ama duygusal kabızlık hayat boyu geçmez.Çocuklarınızı sevin. Çünkü, çocuklar sevgiden asla şımarmazlar."
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.