Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İÜ Doğa Tarihi Müzesi için start verildi

İÜ Doğa Tarihi Müzesi için start verildi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) bünyesinde bir "Doğa Tarihi Müzesi" kurulması için çalışmalara başlandığı bildirildi.

İÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne bağlı Süleymaniye'deki Botanik Bahçesi'nin 65. kuruluş yıldönümü amacıyla bir tören düzenlendi.

Doğal Zenginlikleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOZEM) Müdürü Prof. Dr. Orhan Küçüker de İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'nin, barındırdığı bitki çeşitliliği ve Türkiye'de en eski botanik bahçesi olma özelliğini taşıdığını kaydetti.

Botanik Bahçesi'nin gerek yurt içi gerekse yurt dışında 400 botanik bahçesi ile tohum alış-verişi yaptığına dikkat çeken Küçüker, bu özellikleriyle bahçenin saygın bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Gülen de Biyoloji Enstitüsü kurulması düşüncesinden sözettiği konuşmasında 1934 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan yazışmalar sonucunda Botanik Bahçesi kurulduğunu anımsattı.

Süleymaniye semtindeki İstanbul Müftülüğü bahçesinde yer alan binanın, Süleymaniye Camisi'nin görünümünü engellediği savıyla tarihi boyunca mekanından edilmeye çalışıldığını anlatan Gülen, eski rektörlerden Ord. Prof. Dr.Cemil Bilsel'in, binanın taşınmasına karşı verdiği mücadelelerden de söz etti.

SERAP TABANLI (İÜHA)
Yayın tarihi: 06.06.2002
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.