Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İtinayla süper kahraman yaratılır

İtinayla süper kahraman yaratılır

Geleceğin kahramanları biyonik adamlar mı? Siz de süper kahraman olabilir misiniz? Tüm bu soruların yanıtları süper kahramanın el rehberinde!

Düşmanına taarruz ederken "kukurikuuu" diye naralar atan, görev esnasında kolay işeyebilmek için pijamasının önüne bir "tahliye kapağı" açtıran, "alamet-i farikası" ise kemik resmi olan bir "gariban kahraman"ımız vardı... Altaylardan gelen bu korkusuz yiğidin adı, "En Kahraman Rıdvan"dı. Gırgır dergisinde Bülent Arabacıoğlu'nun hayat verdiği "En Kahraman Rıdvan", çocukluğunu 80'li yıllarda yaşayan neslin idolüydü. Yarım akıllılıktan gelen cesareti ve dürüstlüğü, Rıdvan'ın en büyük sermayesiydi...

Peki, "cesaret ve dürüstlük" hala geçer akçe mi? Ne yazık ki değil. Günümüz dünyasında bu iki değere sahip olmak, başlı başına bir kahramanlık olsa da, "süper kahraman"lık için çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Örnek mi? Süpermen, Örümcek Adam, Catwoman'ı terazinin bir yanına, kendinizi ise diğer yanına koyun! Aradaki bu tür bir "ince ayrım"!

"Süper kahramanlık iş başvuru formu"nda istenenler çok da fazla şeyler değil aslında... Düz duvara tırmanabilmeli, gözlerinizle duvarların arkasını görebilmeli, devasa kamyonları tek elinizle kaldırabilmelisiniz. Bir de tercihen uçmayı biliyor olmanız lazım!
Örümcek Adam gibi doğulmaz olunur!
Hemen üzülmeyin, bilim sayesinde artık her şey mümkün! Örneğin, Yeşil Dev Hulk'a mı dönüşmek istiyorsunuz? Aşırı dozda anabolik steroit alan sporcular gibi siz de çok kas yapabilirsiniz. Hatta bu yüzden Hulk gibi kavgacı olabilirsiniz, çünkü fazlasıyla steroit tüketenIer saldırganlaşıyorlar. İnanılmaz Hulk'ın yeşil derisine gelince... Genetik bilimi sayesinde bu da zor değil, Fransız genetik araştırmacıları yemyeşil parlayan bir fare ürettiler! Bunun için, genlere floresan özellikleri olan bir protein yerleştirdiler.


Süpermen'i baştan yaratmak ise sanıldığı kadar zor değil. Süper iletken teknolojisi sayesinde yerden havalanmak artık imkansız değil.Tek sorun, oda sıcaklığında çalışacak süper iletkenlerin henüz geliştirilme aşamasında olması. Süpermen'in duvarları delen bakışlarına sahip olmak içinse, Amerikan SWAT komandolarının terahertz frekanslı kızılötesi gözlüklerinden edinmek yeterli.

Süper kahraman olmak

Yüzbaşı Amerika ile aynı takımda, Avengers'in bir üyesi olarak çarpışan Hawkeye (Şahingöz), Robin Hood'un günümüzdeki temsilcisi. Tek bir farkla; 40 yıldır New York sokaklarında oku ile adalet dağıtan Hawkeye, kilometrelerce ötedeki bir karıncayı bile görebilecek kadar keskin gözlere sahip! Eh, lazerli tıp teknolojilerinde sağlanan gelişmeler, bugün bunu herkese sağlıyor. Günümüzde atıcılık, okçuluk gibi spor dallarında yarışan atletler, "kartal gözü" denen özel operasyonlarla görüş güçlerini arttırabiliyorlar.


Bilim yolunda en gerçekçi kahraman ise Batman. Jet hızıyla giden arabalar (batmobil), "yarasa bumerang"lar ve kurşun işlemeyen zırhlı kostümler tasarlayan Bruce Wayne, Batman'in üstün güçlerini teknolojik harikalar sayesinde elde ediyor. Doğrusu, biraz uğraşılırsa, jet itkili batmobil üretmek çok da zor bir iş değil! Batman kadar çevik olabilmek içinsei Uzakdoğu sporlarında uzmanlaşmak ve jimnastikçi özelliklerine sahip olmak yeterli. Süper kahraman olacaksanız, tabii birde Robin gibi bir ortağınız olmalı! Geriye tek bir eksik kalıyor ki onu bulmak kolay: Maske...

Baktığınızı yakın, kavurun!

X-Men üyesi Cyclops gözlerinden lazer ışınları saçıyor! Amerikan Hava Kuvvetleri de bazı savaş uçaklarının burnuna lazer topları yerleştirdi. Bunlar düşman füzelerini vuracak. Lazer hedefleme sistemi daha 80'lerin başında yaygınlaşmıştı. Günümüzdeyse uçaklar, helikopter ve tanklarda gece görüş ve hedef tesbit sistemi olarak kullanılıyor. Tüfeklere takılan güçlü lazer ışın sistemleri ise düşmanın gözünü kör ediyor! Cyclops gibi gözlere sahip olmak artık imkansız değil.

Görünmez olun!

Görünmez Susan Storm, Fantastik Dörtlü'nin akıllı sarışın bombası... Ancak, Görünmez Kadın'a Japonya'dan rakip çıktı: Görünmez giysi. Bunu giyen karşıdan bakıldığında kayboluyor! Nasıl mı? Giysinin kumaşı sinema ekranı gibi davranan minik yansıtıcılarla kaplı. Ceketin arkasına takılan küçük bir kamera, önündeki projektöre arka plan görüntüsü iletiyor. Böylece arkadaki görüntüyü önde yansıtan ceket fon dokusuna karışıyor! Bu teknolojininen büyük müşterisi ise Amerikan ordusu!

lşınlanın!

X-Men grubunun mutant üyesi Nightcrawler, kendini bir yerden başka bir yere ışınlayabiliyor. Avusturyalı bilim adamları ise, maddeyi şimdilik atomik ölçekte olsa bile ışınlamayı başardılar. Işınlamanın sırrı kuantum parçacıklarının bilgisini eş parçacıklara aktararak özgün maddenin kopyalarını yaratmaktı. Işınlama, kuantum fiziğinin atomaltı büyüklüklerde beliren acayip ozelliklerinin bir ürünü. Bu yüzden büyük ve karmaşık yapıdaki nesneleri ışınlamak şimdilik imkansız. Gelecek ise akıl almayacak gelismelere gebe...

Hulk'ın kaslarına sahip olun!
Yeşil Dev Hulk, kaslarıyla Arnold Schwarzenegger'e taş çıkartıyor. John Hopkins Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar ise Kudretli Fareyi ürettiler. Genetik olarak değişikliğe uğratılan farenin kas büyümesini sınırlayan proteini bloke edildi. Süper fare hemcinslerinden üç kat daha kaslı! Bu tip çalışmaların baslıca hedefi, kas körelmesini tedavi etmek ve yaşlılara eski gücünü yeniden kazandırmak.

Duvarların arkasını görün!
Kim Süpermen gibi duvarların arkasını ya da Lois Lane'in bluzunun altındakini görmek istemez ki? Bunu yapabilmek için Süpermen'in X-ışınlı bakışlarına sahip olmanız gerekiyor. Oysa hücrelerin genetik yapısını bozan enerjik X-ışınları sağlığa zararlı. Günümüzde, X-ışını radyasyonundan kaçınan bilim adamları, daha geniş frekans aralığına sahip terahertz dalgalarını geliştirdiler. Terahertz ışınını, kızılötesi ve mikrodalga tayfı arasında yer alıyor. Düşük enerjili T dalgaları maddeye tıpkı X-ışınları gibi nüfuz ediyor, hatta pek cok katı cismin içinden geçerek yoluna devam ediyor ama hiçbir zarar vermiyor.

Tek rakibiniz THY olsun!
Süpermen binaların arasından jet hızıyla uçuyor. Hızını alamadığı zamanlarda evrenler arasında seyahate çıkıyor. Onun için yerçekimi sorun değil. Peki, bilimin gelişin olanakları sayesinde biz de uçabilecek miyiz? NASA ile İngiliz Havacılık ve Uzay Dairesi'nde yapılan araştırmalarda, kendi etrafında dönen süper iletken diskler üretildi. Sıfır elektrik direnci gösteren bu disklerin yerçekimini yeneceği düşünülüyor. Bu teoriyi ilk olarak, 1996 yılında, Finlandiya Tampere Teknoloji Enstitüsü'nde çalışan Rus araştırmacı Eugene Podktetnof ortaya atmıştı. Yapılan ilk deneylerde alınan sonuçlar olumluydu...

Tehlikeyi önceden sezin
Örümcek Adam'ın yaklaşan tehlikeyi beyninde davullar çalarak ona haber veren bir ceşit altıncı duyusu var! Peter Parker, örümcek hisleri sayesinde tehlikeyi önceden sezip kaçabiliyor. Peki, baskalarının düşüncelerni sezmek ya da olayları önceden görmek gibi zihinsel yetenekler gerçek mi? Edinburg Üniversitesi'nin Koestler Parapsikoloji Birimi'nde calışan uzmanlar bunu arastırıyorlar. Parapsikologlar, Ganzfeld deneyleriyle, aynı odalarda bulunan iki kişinin diişüncelerini birbirne iletip iletmediğini test ettiler. Dr. Caroline Watt'a göre, denekler salt şansla açıklanamayacak kadar basarıl oldular. Gerçek yaşamda ise örümcekler havadaki en ufak titreşimleri bile hisseden mikroskopik tiiyleri ile bunu başarıyorlar!

Görünmeyen bir zırh edinin!
Süpermen'in Antartika'daki sığınağı Yalnızlık Kalesi görünmez bir güç alanıyla korunuyordu. Hatta Süpermen, Lois Lane ile evlendikten sonra bir süreliğine enerji boyutuna geçip, elektrik saçan yeni görüntüsü ile iyiden iyiye yenilmez olmuştu! İngiliz Savunma Bakanlığı'nın Savunma Bilim ve Teknolojisi Laboratuvarı'nda, tankları roket etkili bombalardan (RPG) korumak icin bir güç alanı geliştirildi. Bu, tam olarak Uzay Yolu'ndaki gemi kalkanlarına benzemiyor, ama tankın içeriden yalıtılmış zırhına elektrik veriliyor. Elektrikli zırh, RPG çekirdeklerini tanka değer değmez buharlaştırıyor; bir anlamda roketleri elektrik çarpıyor!

Genlerinizle oynayın!
Yüzbaşı Amerika, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı savaşmak için genetik müdehaleyle yaratılan bir süper askerdi. Bu yiizden ilk maceralarında kendisi gibi dogaüstü güçlere sahip kötülerle değil, Almanlara ve Hitler'e karşı dövüştü. Yüzbaşı Amerika, İkinci Dünya Savaşı'nı takiben 20 yıl kadar dondurulduktan sonra hayata gözlerini yeniden açtı ve süper kahramanlık mesleğini seçerek ünlü Avengers grubuna katıldı. Günümüzde ise, Atina Olimpiyatları kapıdayken, gen dopingi tartışmaları tekrar alevlendi. Gen terapisinin asıl amacı hastalıkları iyileştirmek olsa da, gelecekte çita gibi hızlı atletler, kurt kadar dayanıklı maratoncular ya da Yüzbaşı Amerika kadar güçlü süper kahramanlar ortaya çıkabilir.

Bunları biliyor muydunuz?
• Süpermen'in belası "kriptonit" üretildi! 2003 Şubat ayında, Leicester Üniversitesi'nde çalışan kimyacılar, kriptonun katı hali kripton diflüoriti ürettiler. Yeşilimsi "kriptonit" kristali hem radyoaktif hem de asitli, insan etini yakıyor.
•Wonder Woman'ın (Harika Kadın) yaratıcısı William Moulton Marston, sistolik kan basıncı testini geliştirerek yalan makinesinin icadına katkıda bulundu.
•Peki Süpermen lanetli mi? İlk Süpermen George Reeves, 1959'da tabancayla öldürüldü. İkinci Supermen Christopher Reeve ise attan düşüp felç oldu. Lois Lane'i oynayan Margot Kidder bunalım geçirerek Los Angeles sokaklarına düştü. Süpermen lll'te Gus Gorman'ı oynayan Richard Pryor, MS hastası oldu. Bakalım bu lanet beşinci Süpermen filmini de etkileyecek mi?
•Hulk aslında griydi, ama bir sayıdakı baskı hastası yiiziinden yeşil oldu. Yazarlar yeşilin Hulk'a yakıştığına karar verdiler ve Hulk yıllarca yeşil çıktı! İnanılmaz Hulk bir ara tekrar gri renge büründü, ama sonunda yazarlar yeşilde karar kıldılar.
• Rus doktorlar, bu yılın ocak ayında, Süpermen gibi "X-ışını" görüşü olan bir kız karşısında şaskınlığa düştiiler. Genç kız resmen insanların içini görüyormuş gibi konuşuyor ve söyledikleri röntgen filmleriyle kanıtlanıyordu!
•Süpermen'in 30 katlı bir binanın tepesine sıçraması için bacaklarının 2.720 kg'lik bir kuvvet uygulaması gerek. Minnesota Universitesi'nden Prof. James Kaklios, gençleri bilime ısındırmak için, 1995'ten beri "Süper Kahramanık Dersleri" veriyor!

Teknolojik kahramanlar

 • Firestorm (Ateş Fırtınası):
 • Bir nükleer patlamaya yakalanınca, nükleer radyasyona hükmeden ve inorganik maddeyi dönüştüren güçler kazandı. • Hawkman (Şahin Adam):
 • Binlerce yıldır yeniden doğarak kötülükle savaşan Hawkman, kendisine süper güçler sağlayan Nth metalinden kanatlar takıyor! • The Flash (Şimşek):
 • Yıldırım çarpınca ışık hızının ötesindeki güçlerden enerji çekmeye başlayan Flash, ses üstü hızlarda koşabiliyor. • Green Arow (Yeşil Ok):
 • Ünlü iş adamı Oliver Queen, kaza geçirip bir adaya çıkınca Robinson Crusoe gibi yaşamayı öğreniyor ve modern Robin Hood oluyor. • Batman (Yarasa Adam): Ailesi hırsızlar tarafmdan oldürülen Bruce Wayne, teknolojik harikalar kullanan bir süper kahramana dönüştü.
 • Black Panther (Kara Panter):
 • Çizgi roman dunyasının Afrika kökenli bir siyah kahramana sahip olması, ancak 80'lerde gerçekleşti! Black Panther, vibranyum pençeler, vibranyum zırh ve enerji bıçağı gibi teknolojilerden yararlanıyor. • Iron Man (Demir Adam):
 • Demir Adam kalp krizinden ölmemek için yarattığı zırhına sıkışıp kalmıştı. Süper zırhının teknolojik güçleriyle dünyayı kurtaran adam oldu.
  (Focus)
  352
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.