Magazin

"İtalya'nın en güzel değirmeni" kül oldu

"İtalya'nın en güzel değirmeni" kül oldu

İtalya'nın kuzeyindeki Venedik kentinde bulunan tarihi yapılardan Stucky Değirmeni'nde yangın çıktı.

Venedik'in Giudecca adasında 900'lü yıllarda inşa edilen, daha sonra büyük bina haline getirilen ve halen restore edilmekte olan değirmenin 3. katında başladığı belirtilen yangının uzun bir süre farkedilmediği, bu yüzden de müdahalede gecikildiği bildirildi.

Kısa sürede alev alan binadaki kulelerden birinin çöktüğünü kaydeden yetkililer, güvenlik gerekçesiyle çevredeki binaların boşaltıldığını açıkladı. İtfaiyeye, yangın ihbarının çevredeki vatandaşlar tarafından yapıldığı, binada hiç kimse bulunmadığı ifade edildi. Yangının nedeni belli olmazken, olayı soruşturan savcılıktan yapılan ilk açıklamalarda, kundaklama ihtimali üzerinde durulduğu kaydedildi.

Venedik, 26 Ocak 1996 tarihinde ünlü La Fenice Tiyatrosu'nun restorasyon halindeyken kundaklama sonucu yanmasından sonra, bugünkü yangınla ikinci büyük kaybını verdi. Restorasyonla büyük bir iş merkezi haline getirilmesi planlanan ve mimari açıdan çok büyük bir önemi bulunan Stucky Değirmeni, ''İtalya'nın en güzel değirmeni'' olarak gösteriliyordu.
(AA)
Yayın tarihi: 15.04.2003
204
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.