Magazin

İtalyan erkeği maço değilmiş

İtalyan erkeği maço değilmiş

'Sopranos' ve 'Baba' filmlerinde yer alan 'maço, hükmedici ve şiddet yanlısı' İtalyan erkeklerinin, ABD'lilerin yakıştırması olduğu ortaya çıktı.

Misouri Columbia Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, ABD'li erkeklerin İtalyanlardan daha maço olduğunu ortaya koydu.

İtalyanlar şiddet karşıtı
Araştırma sonuçlarına göre, ABD erkekleri, erkekliği 'kadınların üzerine hakimiyet kurma' olarak tanımlarken, İtalyan erkekleri bu tanıma katılmıyor. İtalya'da 152 kişi ile yapılan ankete göre, İtalyan erkekleri şiddetin bir çözüm olduğunu düşünmüyor.

Ayrıca 'duyguları saklama, risk alma yeteneği' gibi erkekliğe atfedilen özelliklere inanmıyor. ABD erkekleri eşcinselliği erkekliğe bir tehdit olarak algılarken, İtalyan erkekleri böyle bir sorun yaşamıyor.

Maçoluk filmlerden geliyor
Uzmanlar, İtalyan erkekleri ile ilgili maço imajının, Hollywood yapımı mafya filmlerinden kaynaklandığını söylüyor. Bu klişeler yüzünden ABD'lilerin İtalyanları anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Brooklyn Üniversitesi'nden Jerome Krase 'Halbuki İtalya'da köklü bir hareketi var' diyor.
Yayın tarihi: 25.06.2005
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.