Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İtalya'dan "elle taciz"e onay

İtalya'dan "elle taciz"e onay

İtalya'da, "elle tacizin suç sayılmadığı"na ilişkin mahkeme kararı protestolara yol açtı.

İtalya Yüksek Mahkemesi, bir kadının altı yıl once işyerinde tacize uğradığını iddia ettiği davada, "elle taciz cinsel tacize girmez, erkek bunu tamamen libidosuna bağlı sebeplerden yapmıştır, cinsel taciz kapsamına girmediği için suç değildir" kararını aldı.

Bir kadının, altı yıl once çalıştığı iş yerinde patronunun cinsel tacizine maruz kaldığını ve bunun kariyerine mal olduğunu iddiasıyla açtığı davada, adının açıklanmasını istemeyen sanıksa, Corriere della Sera adlı gazeteye verdiği demeçte, "Bu kariyer peşinde, intikam alıyor" ifadesini kullanmıştı.

Karar üzerine muhafazakar partili kadınlar, tepki açıklamaları yaparken, feministler karar iptal edilene kadar etek yerine kot pantolan giyme protestosuna başladı.

"Cinsel taciz değil"

Sanığın normalde 3,800 pound para ya da 18 ay hapis cezasına mahkum edilmesi gerekiyordu ancak Mahkeme sanığın suçlu olmadığına karar Verdi. Mahkeme kararında, sanığın davranışının tamamen libodayla ilgili bir tepki olduğu belirtildi.
Feminist gruplar kararı prostesto eden eylemler başlatırken, faşist diktatör Benito Mussolini'nin torunu, muhafazakar parti üyesi Alessandra Mussolini de kararı "kadın haklarına karşı bir utanç unsuru" olarak değerldirdi.

Muhazafakar Forza partisi üyesi Cristina Matranga gibi çeşitli siyasiler de, "Gün boyu 10 tane adamın elle sarkıntılığına maruz kalıp da evimize nasıl gönül rahatlığıyla gideriz" gibi açıklamalarla karara tepki gösterdi.

"Etek grevi"

Kararı protesto eden feminiztler "etek grevi" başlattı. Etek yerine kot pantolon giyeceklerini belirten feminist gruplar, İtalya'da daha aynı Yüksek Mahkeme'nin kot pantolon giyen kadına tecavüz etmenin mümkün olmadığı kararını verdiğini hatırlatarak protestolarına karar iptal edilene kadar devam edeceklerini kaydetti.

Hollandalı kadın bakanlardan protesto

Hollandalı kadın bakanlar da, İtalyan Yüksek Mahkemesi'nin "Elle popoya hafifçe vurmak cinsel taciz sayılmaz" kararını, İtalyan erkek meslektaşlarının popolarına "hafifçe vurarak" protesto etme kararı aldı.

Telegraaf gazetesinin haberine göre, Sağlık ve Spor Bakanlığı'nın kadın Müsteşarı Margo Vliegenhart, radyoda yaptığı açıklamada, "Hükümetteki bayan arkadaşlarımla, İtalyan erkek meslektaşlarımızla karşılaştığımızda onların popolarına elle hafifçe vurmaya karar verdik" dedi.

Vliegenhart, bu "muzip" protesto şekliyle, İtalyan Yüksek Mahkemesi'nin kararına tepkilerini göstereceklerini belirtti.


382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.