Magazin

İtalya'da şikeye ağır ceza

İtalya'da şikeye ağır ceza

İtalya'daki şike skandalında Juventus, Fiorentina ve Lazio Serie B'ye düşürüldü. Serie A'da kalan AC Milan ise lige -15 puanla başlayacak.

İtalya'da FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun ve 25 zanlının yargılandığı şike skandalında, cezalar açıklandı. Yargılamada, esas mahkemesi niteliği taşıyan ilk aşamada alınan kararlar doğrultusunda FC Juventus, ACF Fiorentina ve SS Lazio, İkinci Lig'e düşürüldü.

Juventus'un 2 şampiyonluğu alındı
Bu üç kulüp puan silme cezalarına da çarptırılırken, Juventus'un son iki sezonda elde ettiği şampiyonluk unvanları da elinden alındı.

Puan silme cezaları
AC Milan'ın ise, Birinci Lig'de kalması uygun görüldü, ancak kırmızı-siyahlılar, 15 puan silme cezasıyla, bu yıl Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne gitme hakkından yoksun bırakıldı. Diğer takımlardan gelecek sezona FC Juventus 30, ACF Fiorentina 12, SS Lazio ise 7 puan eksiğiyle başlayacak.

Cezalara itiraz mümkün
Suçlu bulunan kulüp ve kişiler, cezalara beş gün içinde itiraz ederek temyiz başvurusunda bulunabilecek. Temyiz başvurularının, 20 Temmuz Perşembe gününden itibaren hızla değerlendirilerek karara bağlanması bekleniyor.

İtalya Futbol Federasyonu'nun (FIGC), Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'na hangi takımların katılacağına ilişkin listeyi, en geç 24 Temmuz Pazartesi günü UEFA'ya iletmesi gerekiyor.

Temyiz aşamasının söz konusu tarihe dek sonuçlandırılamaması durumunda, UEFA'ya sunulacak liste, bugün açıklanmış olan cezalar doğrultusunda hazırlanacak. FIGC ile UEFA arasında bu noktada mutabakat sağlanmış olduğu ifade edildi.
Yayın tarihi: 15.07.2006
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.