Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İtalya'da lokantalar yeraltına iniyor

İtalya'da lokantalar yeraltına iniyor

İtalya'da euro'nun tedavüle girmesinden sonra artan yemek fiyatları ve restoranlara getirilen sigara içme yasağı nedeniyle özel 'trattoria'lar oluşmaya başladı.

'Fai da te' (Kendin yap) olarak anılan bu yeni akıma göre ev sahipleri, para karşılığı konuklarına yapıyor, müzikli eğlence imkanları sunuyor ve konuklar da istedikleri gibi sigara içebiliyorlar. Müşteriler, ev sahiplerinin çok sayıda kişiye yemek yapabilme olanağı sunan, köy evi tipi, büyük odun fırını ve barbeküsü olan yerlerde toplanıyorlar.

Bir öğün başına 15 euro (yaklaşık 23 YTL) alan ve bazı öğünlerde 40 kişiye servis yapan ev sahipleri için bu iş oldukça kazançlı: 10 öğünde 6 bin euro kazanabiliyorlar ve bu iş için vergi ödemeleri ya da sağlık ve hijyen kontrolünden geçmeleri gerekmiyor. İtalyan yasalarına göre evde pişirilen yemeklerden para almak yasadışı. Polis, bu tip bir 'yeraltı' restoranını yakaladığında ev sahibine sadece uyarı verecek.
162
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.