Magazin

İşyerinde oyun rahatlatıyor

İşyerinde oyun rahatlatıyor

Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre, ofislerde oynanan basit bilgisayar oyunları, çalışanların verimliliğini artıyor ve işlerini daha çok sevmelerini sağlıyor.

Büyük şirketler işyerinde oynanan bilgisayar oyunlarını yasaklayadursun, Holanda'da yapılan bir araştırma, Minesweeper, Solitaire gibi bilgisayar oyunlarının ofisteki üretkenliğini artırdığını ortaya koydu. Profesör Jeffrey Golstein önderliğindeki araştırma Hollanda'nın Utrecht Üniversitesi'nce ülkedeki bir sigorta şirketinin 60 çalışanı üzerinde gerçekleştirildi. inceleme şöyle yapıldı: Şirket çalışanlarının bir bölümüne bir ay boyunca her gün istedikleri bir zaman diliminde Minesweeper, Solitare, Freecell gibi oyunları oynayabilecekleri söylendi. Bir kısım ise bu haktan mahrum bırakıldı. Araştırmada çalışan görevliler ise denekleri incelemek üzere departmanlara dağıldı.

Oynayanlar hem mutlu hem daha verimli
Araştırmanın sonuçları ise şaşırtıcı. "Vakit kaybı" diye nitelendirilen oyunlar, çalışanların üretkenliğini artırdığı gibi işyeri stresini de azaltıyor ve insanların yoğun iş temposunda yorulan beyinleri nefes alıyor. Üstelik tekrar işe döndüklerinde ferahlamış oluyorlar. Oyun oynama hakkı olup da bu hakkı kullanmamayı tercih edenler bile daha memnun görünüyor. Araştırmayı yürüten Prof. Goldstein ikinci aşamada strateji oyunlarında çalışanlar üzerindeki etkilerinin araştırılacağını belirtiyor. Şimdiden sabırsızlandığını söyleyen Goldstein, "Farklı oyunların insanların üzerinde değişik etkiler bırakacağını hayal edebiliyorum" diyor.
Yayın tarihi: 07.11.2003
159
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.