Magazin

İşyerinde kilo verme seferberliği

İşyerinde kilo verme seferberliği

Uzmanlar, obezlikten şikayet eden ama bir türlü zayıflayamayan kişiler için işyerlerinde düzenlenecek zayıflama kampanyalarının faydalı olacağını belirtiyor. Programın sonuçlarını değerlendiren uzmanlar işyerinin diyet uygulamak için ideal bir mekan olduğunu, şirketlerin çalışanlarını bu konuda teşvik etmeleri gerektiğini belirtti.

İskoçya'da bir petrol rafinerisinde düzenlenen ve çalışanların kilo vermesini amaçlayan 12 haftalık programın sonunda, daha önce diyet yapma konusunda başarılı olamayan kişilerin kilo verdiği ifade ediliyor. Glasgow Üniversitesi tarafından hazırlanan diyet programı, 2500 kişinin çalıştığı bir rafineride uygulanmaya başlandı. Fazla kilolu olduğu belirlenen 122 kişinin katıldığı programda, çalışanlara e-mail yoluyla programın ayrıntıları gönderildi, ayrıca her iki haftada bir işyerine gelen diyetisyenlerle yüzyüze görüşmeleri sağlandı.
Yüzde 10'u başarısız oldu
Diyet kapsamında, çalışanların hergün aldığı kalori 600 birim azaltıldı ya da standart olarak değerlendirilen "günde 1500 kalori"ye çekildi. Programa katılan kişiler, öğle yemeği saati ya da işverenin izin verdiği bir saatte diyet uzmanlarıyla görüşerek, beslenmeyle ilgili sorulara cevap buldukları gibi, diyetin vücutlarındaki etkisini de takip etti. 12 hafta sonunda, programı uygulayan 122 kişinin yüzde 9'u, kilosunun yüzde 10'u ya da daha fazlasını kaybederken, yüzde 46'sı da kilosunun 5 ile 10'unu kaybetti. İşyerinde diyete katılanların ancak yüzde 10'unda kilo kaybı olmadı.
(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 20.03.2003
299
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.