Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İsteyene uydudan dünya fotoğrafı

İsteyene uydudan dünya fotoğrafı

Özel bir Türk şirketi, çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere, isteyen kişi ya da kuruluşlara değişik büyüklüklerde uydu fotoğrafı çekerek hizmet veriyor.

Merkezi Ankara´nın Gölbaşı İlçesi´nde bulunan "Space Imaging Avrasya" şirketi, müşterileri için istenilen bir yerin uydu fotoğrafını, bir metrekare genişliğe kadar yüksek kalite ve çözünürlükte çekebiliyor. Şirketin dünyadan yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta, geliştirilmiş teleskobik görüntü alma donanımına sahip ICONUS adlı uydusunun, Türkiye´yi de içine alan geniş bir coğrafyada, yeryüzünde bir yerin fotoğrafını çekebilme özelliği bulunuyor. Space Imaging Avrasya Şirketi Basın Danışmanı Zeynep Çetin, müşterilerinin genellikle inşaat şirketleri, yerel yönetimler ve kişiler olduğunu belirterek, "Uydu fotoğrafının sağladığı kusursuz sayılabilecek yeryüzü ölçüm teknikleri sayesinde, artık büyük şirketler ve kaliteyi ön planda tutan kişiler, yerden ölçüm tekniğini tercih etmiyor" dedi.

Uluslararası sözleşmler önemli
Sundukları hizmetin sadece fotoğraf çekmekle sanırlı olmadığını, çok değişik amaçlarla ayrıntılı proje hizmetleri sunduklarını kaydedenÇetin, son yaptıkları işin ise Polonya Çiftçi Kayıt Sistemi için bölgenin fotoğraflarla haritalandırılması olduğunu söyledi. Müşterileri arasında evinin, yatının ya da otomobilinin resmini uydudan görmek isteyenlerin de bulunduğunu kaydeden Çetin, ancak isteyenin istediği yerden uydu fotoğrafı alabilmesinin mümkün olmadığını, uluslararası sözleşmeler çerçevesinde çalıştıklarını söyledi. Sunulan hizmet karşılığı istenen ücretin yüksek olmadığını kaydeden Çetin, bir kilometrekarelik alanın 28 ile 100 dolar arasında fiyatlarla fotoğraflandığını bildirdi.
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.