Magazin

İşten önce sofra adabı

İşten önce sofra adabı

Şirketler istedi, Amerikan üniversitesi öğrencilerine sofra görgü kurallarını öğreten bir program başlattı.

ABD'de bazı üniversitelerde sofra kuralları yeniden öğretilmeye başlandı. Görgü uzmanları, işverenlerin masada çatalları karıştıran çalışan görmek istemediklerini söylüyor. Protokol kuralları en çok finans dünyasında yaygın uygulanıyor.

Bocalamak hata
İş iletişimi uzmanı ve yazar Pamela Holland, 1990'lı yıllardan sonra birbirini takip eden ekonomik darboğazlar ve zorlu iş pazarının eski resmiyeti geri getirdiğini söylüyor. Uzmanlara göre potansiyel işverenler yemekte eli ayağı birbirine karışan, 'Önce hangi çatalı kullanacağım' diye bocalayan çalışanlar istemiyor.

Balığı elle yemeyin!
Özellikle başarının güvenilirliğe dayandığı finansla ilgili kuruluşlarda masada burnunu silen veya balığı eliyle yiyenler kesinlikle tercih edilmiyor. Bu durumda televizyon karşısında yemeye alışmış genç çalışan kesim profesyonel bir yeme-içme adabı dersine ihtiyaç duyar hale geliyor.

Eğitimi şirketler istemiş
Sofra adabının yeniden öğretildiği yerlerden biri olan Rutgers Üniversitesi'ndeki program, çalışanların teknik donanımının iyi olduğunu ancak iş sosyal iş ilişkilerine geldiğinde yetersiz kaldıklarını söyleyen şirketlerin isteği üzerine başlatılmış. Üniversitedeki görgü programı çalışmaları, Johnson&Johnson ve L'oreal gibi firmalar tarafından destekleniyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.04.2005
267
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.