Magazin

İşte Türk kurdu!

İşte Türk kurdu!

Kütahya'da Sivas Kangal köpeği ile Türkiye'de yaşayan bir kurdun çiftleştirilmesi sonucu, "Türk kurdu" adı verilen kurt köpeği ırkı geliştirildi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde, Sivas Kangal köpeği ile Türkiye'de yaşayan bir kurdun çiftleştirilmesi sonucu, "Türk kurdu" adı verilen kurt köpeği ırkı geliştirildi. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Ahmet Selçuk Özen, 3.5 yıl süren bilimsel çalışmalar sonucunda, Sivas Kangal köpeği ile Türkiye'ye özgü kurdu (Canislupus) çiftleştirerek "Türk kurdu" üretti.

Türkiye'de ilk kez kurt köpeği üretildiğini belirten Özen, "Babası Sivas Kangalı, annesi de yabani kurt olan elde ettiğimiz kurt köpeği çeşidi, Kangal'ın gücü ve zekası ile kurdun manevra kabiliyeti ve çevikliğini bünyesinde barındırıyor" dedi.

Alman kurdu olur da Türk kurdu olmaz mı?
Bazı ülkelerin, "Alman kurdu", "Kanada kurdu" ve "Sibirya kurdu" gibi kendilerine has köpek ırkı geliştirdiklerine işaret eden Özen, branşının yaban hayvanları olduğunu, bir "Türk kurdu" çeşidini elde etme düşüncesinin kendisinde uzun zamandır bulunduğunu bildirdi.

Bilimsel çalışma yapmaya karar verdiğinde üniversite yönetiminin bu yönde kendisine büyük destek sağladığını anlatan Özen, kurtlarla köpeklerin alt tür olduklarını, insan zorlamasıyla verimli gen alışverişi yapabildiklerini söyledi.

Bu konuda çalışmalarını sınırlı imkanlarla devam ettiğini dile getiren Özen, "Bu çalışma için 3.5 sene yeterli bir zaman gibi görülse de, hayvanların üremesi, büyümesi, üzerindeki renk değişimlerinin ve vücut ölçülerinin test edilmesi gerektiği hesaba katılınca belirli bir zamana daha ihtiyaç bulunuyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 02.03.2005
518
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.