Magazin

İşte Oya Aydoğan'ın Sağlık Durumu!

İşte Oya Aydoğan'ın Sağlık Durumu!

Ünlü Kalp Cerrahı Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan, Oya Aydoğan’nın Durumu Hakkında Bilgi Verdi.

Oya Hanım’ın durumu dünyada bir ilk değil. Büyük lokmalarla tıkanma sonucu aort yırtıkları tıp literatüründe fazlaca yerini almaktadır. Sadece patates değil, turşunun bile sebep olduğu aort yırtıklarını makalelerde okuyoruz.
Burada durum biraz teknik ve basınçlı kaplar mantığı ile inceleniyor. Hava yolunu tıkayıcı bir madde sıkıştırdığında onu atmak için doğal olarak öksürüyoruz işte bu öksürmenin göğüs kafesimizin ortasında yer alan kalbin art yükünü değiştirerek kalbin ana basınç kaynağı bölgelerini zorladığı tespit edilmiş..

İşte bu öksürükler esnasında göğüs boşluğundaki hava değişimi düşük hava basıncına sebep oluyor ve içinden geçen aort damarının duvarındaki basıncın artmasına, aortun gerginleşmesine, ve esnekliğinin azalmasına sebep oluyor. Yani yırtılmak için tüm zemin hazırlanıyor. Ve devam ettiğinde iç katman bütünlüğü bozularak yırtılma gerçekleşebiliyor.

Düşünsenize; hava yolu sıkışıklığı ve otomatikman aortanın bu denli hassaslaştığı anda bir de nefes alamamanın getirdiği stresi ve tansiyon yüksekliğini…

Bu durum oldukça trajik sonuçlara sebep olabilir ki Oya Hanım’da bunu tüm Türkiye yaşayarak gördü.

Bu basınç; dengelerinin değiştiği, dokuların eskimeye başladığı 60’lı yaşlardan sonra daha fazla görülüyor. Bu sebeple bu yaşlarda risk daha fazla oluyor.Stres ve tansiyon ve hatta İstanbul trafiği Aort’ın baş düşmanı!

Sadece öksürük değil ciddi trafik stresleri bile bu tip yırtıklara sebep olabilir. Bir Cuma akşamı İstanbul köprü trafiğinde saatlerce kalan bir beyefendinin damarının yırtılması ve Cuma gecesi geçmeyen göğüs ağrısı ile kliniğimize başvurmasının ardından sabah saatlerinde aort damarının yırtıldığını tespit edip ameliyat etmiştik. Bu bilgi trafikte herkesin aklında bulunsun…

Temelde gördüğünüz gibi aort yırtığının en temel dinamiği yükselen tansiyon…

Her fırsatta söylüyoruz tansiyon sessiz katildir, bir gün hastalıkla kapınızı çaldığında canınızı almak için bile gelmiş olabilir. Beklenen insan ömrü ile igili yapılan araştırmalar bizlere tansiyonunu bilmenin ve onu dengede tutmanın insan ömrüne 10 yıl eklediğini gösteriyor. Bence hem tansiyonunuzu kontrol edin hem de şimdiden damarlarınızın esnekliğini arttırmak için kendinize egzersiz yaptırırken asıl onları esnekleştirin diyorum…
Aort damarı yırtılması nedir?

Tıbbi adıyla aort diseksiyonu olarak bilinen aort damarı yırtılması, kalpten çıkan büyük atardamarın kalp damarının içeriden yırtılması sonucu, farklı tiplerde meydana gelen ve bazen kalpte tahribata neden olarak onu durdurmaya neden olan bir süreçtir.

Aort yırtığının tipleri vardır: Tip1 denilen aort yırtığı biraz daha tehlikelidir. Tip 2 ise kalpten uzak olduğu için riskleri tip 1'e göre daha düşüktür.

Tip 1 yırtığına sebep olan en büyük etken; ani gelişen hipertansiyon ve genetik olarak aort duvarındaki mutasyondur. Bazen tansiyon yükselmeden de damar yırtılabilir ama bazen de ani gelişen tansiyon yüksekliği damar yırtılmasına sebep olabilir.

Sağlıkla kalın!

Yayın tarihi: 11.05.2016
4599
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.