Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'İşte gidiyorum çeşm-i siyahım'

'İşte gidiyorum çeşm-i siyahım'

Sevenleri Aşık Mahzuni Şerif'e veda ediyor. Tedavi gördüğü Köln-Porz hastanesinde dün hayatını kaybeden Aşık Mahzuni Şerif için Almanya'nın Köln kentindeki Porz semtinde bulunan "Jugendwerkstatt" adlı okulun bahçesinde bir tören düzenlendi.

Sanatçı yarın yapılacak cenaze töreninden sonra Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde toprağa verilecek.

Köln'de Mahzuni Şerif için düzenlenen törene sanatçının eşi Fatma ile oğulları Ali ve Emrah'ın yanı sıra Köln Başkonsolosu Mehmet Sertaç Sönmezay, sanatçılar Selda Bağcan, Serhat Tunç ve Sümer Ezgü ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 1500 Türk vatandaşı katıldı.

Sanatçının büyük oglu Ali, törende yaptığı konuşmada, Türkler arasındaki birlik ve beraberliğin bozulmamasını ve ailesinin hiçbir zaman yanlız bırakılmamasını istedi.

Mahzuni Şerif'in eşi Fatma da bazı dernek temsilcilerinin konuşma yapmasının önlenmesi üzerine ortaya çıkan küçük kargaşayla ilgili olarak, "Mahsuni'yi seviyorsanız, ona bağlı kalın. Taşkınlığa sebebiyet vermeyin'' dedi.

"İkinci Mahzunilerin" oğulları Ali ile Emrah olduğunu söyleyen Fatma Şerif, "Siz onları yaşatın. Onları size emanet ediyorum" dedi.

Mahzuni Şerif'in cenazesi, daha sonra Türkiye'ye gönderilmek üzere Köln/Bonn havaalanına götürüldü.

THY'ye ait bir uçakla bugün Ankara'ya getirilecek olan Mahzuni Şerif'in cenazesi, Kültür Bakanlığı'nda yarın yapılacak cenaze töreninden sonra Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde defnedilecek.

Aşık Mahzuni'nin toprağa verileceği Neşvehir'in Hacıbektaş ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Özcivan, Mahzuni Şerif'in defnedileceği mezarın tamamlandığını ve geçici mezar taşının da hazırlandığını söyleyerek şu bilgileri verdi:

"Aşık Mahzuni Şerif, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin yakınındaki Çilehane adı verilen bölgede hazırlanan mezara gömülecek.

Mahzuni Şerif için geçici olarak mezar taşı da hazırladık. Ozanımızın mezarının üzerine daha sonra anıt mezar yaptırılacak."

Özcivan, Aşık Mahzuni Şerif'in yarın muhtemelen saat 17.00'den sonra toprağa verileceğini, cenaze törenine Kültür Bakanı İstemihan Talay, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ve çok sayıda sanatçının katılacaklarını bildirdiklerini söyledi.

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'ne bağlı Perçenek Köyü'nde 1939 yılında doğan Mahzuni Şerif'e 1997 yılında Hacıbektaş Dostluk ve Barış Ödülü verilmişti.
274
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.