Magazin

İşte en azimli sperm

İşte en azimli sperm

Britanya'da sperm bağışı yöntemiyle doğan bir çocuk, iki İnternet adresine başvurarak 'kimliği gizli tutulan' biyolojik babasına ulaştı.

Britanya'da sperm bağışı yöntemiyle doğan bir çocuk, biyolojik babasını internetten basit iki test yardımıyla buldu. New Scientist dergisinin haberine göre, babasını bulma çalışmalarına başladığında 15 yaşında olan genç, önce bir aile soyağacı sitesine tükürük örneğini gönderdi. 'familytreedna.com' adlı İnternet sitesi 289 dolar karşılığında gencin DNA'sını çıkararak veri tabanına ekledi.

Veri tabanında neredeyse hiç değişmeden babadan oğula geçen Y kromozomlarını tarayan site, dokuz ay sonra gence kendisine uygun iki eşleşme bulunduğuna dair bir e-posta yolladı. Pes etmeyen genç 'omnitrace.com' adlı bir başka siteye başvurdu. Soyadı bilgisini, sperm bağışının yapıldığı klinikten aldığı biyolojik babasına ait doğum tarihi, yeri ve mezuniyet tarihi gibi kısıtlı bilgilerle karşılaştıran genç, bir yıllık çalışmanın sonunda gerçek babasını buldu.

Uzmanlar bu yöntemin donörlerin kimliğinin gizli tutulması gerektiği kuralını ihlal ederek dünyada büyük bir kaosa neden olabileceğini düşünüyor.

25 bin çocuk var
Britanya'daki Üreme ve Embriyon Kurumu'nun istatistiklerine göre Britanya'da bağışlanan spermle doğan 25 bin, ABD'de 90 bin kişi var.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.11.2005
289
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.