Magazin

İstatistik Cimbom kazanır diyor

İstatistik Cimbom kazanır diyor

Beşiktaş ve Galatasaray, kapasitesi 32 bin 145 kişiye çıkarılan İnönü Stadı'nda saat 19.30'da karşılaşıyor.

Her ne kadar "derbilerin favorisi olmaz" deseler de, ligin ilk 5 haftasında elde edilen veriler, Cimbom'u bir adım öne çıkarıyor. Eşit sayıda (10'ar) gol atan ezeli rakiplerden G.Saray'ın artıları şöyle; topla daha fazla oynuyor, kanatları iyi kullanıyor ve kalesinde daha az pozisyon veriyor.

Büyük maçlar öncesi tahmin yapmak zordur. Hele bu maçlar, üç büyükler arasında oynanan derbiler olursa. İşte böyle bir maçla kapılarını 132 gün sonra açacak BJK İnönü Stadı. Bir tarafta, taraftarının önünde 175 gündür kazanamayan Beşiktaş, diğer yanda bu statta tam 8 yıldır galibiyet yüzü göremeyen G.Saray.

"Derbilerin favorisi olmaz" klişesi yıllardır söylenir durur. Ancak, işin bir de matematiksel yönü var. İlk 5 haftanın rakamları, ezeli rakiplerden G.Saray'ı ön plana çıkarıyor. Nasıl mı? İşte cevabı:

Hakan-Necati'ye karşılık Carew
Girdikleri gol pozisyonları neredeyse eşit olan (Beşiktaş: 24 - G.Saray: 23) iki takım, rakip fileleri eşit sayıda (10'ar kez) havalandırmış. Maç başına 2 gol ortalamasıyla oynuyor olmaları, derbinin golsüz bitme olasılığını azaltıyor. G.Saray'ı Hakan Şükür-Necati ikilisi sırtlıyor. 10 golün 9'unun bu iki futbolcu tarafından atılmış olması dikkat çekici. Beşiktaş'ta ise John Carew 4 golle ön plana çıkıyor.

Cimbom'un defansı kale gibi
Hücum yönünde birbirine yakın olan ezeli rakipleri farklı kılan en temel unsur ise, hiç kuşkusuz savunmaları. Defansında büyük problemler yaşayan ve neredeyse bu bölgede her maç farklı isimlere şans tanıyan Beşiktaş verdiği 21 gol pozisyonunun 10'unda filelerinden topu çıkarmak zorunda kaldı. Cihan, Song, Tomas ve H.Ünsal dörtlüsü ile savunmasını güvence altına alan G.Saray, rakibine göre bu bölgede daha başarılı. Beş maçta kalesinde 10 gol pozisyonu veren Cimbom, bunun yarısında meşin yuvarlağı ağlarında gördü.

Kartal'ın şutu yerini buluyor
G.Saray, Beşiktaş'a oranla daha fazla şut (84/80) atmasına rağmen siyah beyazlıların isabet yüzdesi sarı kırmızılılara oranla daha iyi: Beşiktaş %40, G.Saray % 36. G.Saray'da rakip kaleyi en fazla yoklayan isim; 19 şut çeken Necati Ateş. Ancak, %71'le oynayan Arif Erdem'in şut yüzdesi, takım arkadaşına oranla çok daha iyi. Beşiktaş'ta da benzer bir durum söz konusu. İbrahim Akın'ın 17 şutu var. John Carew ise, %62'lik şut isabetiyle takımının en iyisi.

Cimbom daha fazla pas yapmasına rağmen (1860/1774) isabetli pas yüzdesinde Beşiktaş bir adım önde: (%78/%77) Beşiktaş'ta İbrahim Üzülmez, G.Saray'da ise Conceiçao, isabetli pas yüzdesinde takımlarının önde gelen isimleri.

G.Saray'ın kanatları işliyor
Peki takımlar ataklarını hangi bölgelerden geliştirmiş? G.Saray'ın kanatları daha iyi kullandığı ve daha çok orta yaptığı ortaya çıkıyor. İşte kanıtı: G.Saray'ın 136 ortasından 34'ü isabetli olurken, Beşiktaş'ta ise 94 ortanın 27'si yerini bulmuş. Beşiktaş'ın yaptığı ortaların yüzde 66'sı sağ kanattan gerçekleşirken G.Saray'da bu oranın iki bölgeye eşit dağıldığını belirtmekte fayda var.

Top hırsızı Conceiçao!
Topa sahip olmada G.Saray'ın üstünlüğü ortada. Peki top kazanma ve kayıplarında ne gibi farklar var? G.Saray, geride kalan 5 maçta 723 top kazancı ve 713 top kaybıyla oynamış. Beşiktaş ise 664 top kazancına karşılık 658 top kaybı ile mücadele etmiş. Yani iki takımın da bu alanda birbirlerine belirgin bir üstünlükleri yok. Song'un 108 top kazancıyla oynadığı G.Saray'da en fazla top kaybeden isim 104'le Hasan Şaş. Beşiktaş'ta Ronaldo'nun 84 top kazancına karşılık Ali Güneş 83 top kaybı ile oynamış.

Topla oynama yüzdelerinde ise Aslan, Kartal'a fark atmış durumda. G.Saray'ın yüzde 57'lik topla oynama oranına karşılık Beşiktaş, yüzde 51'de kalmış.

Rakamlar, G.Saray'ın üstünlüğünü gözler önüne seriyor. Ancak, Beşiktaş'ın 132 gün sonra taraftarının önüne çıkacak olması, İnönü'deki 175 günlük galibiyet hasreti, siyah beyazlıları motive eden unsurlar.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 19.09.2004
357
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.