Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İstanbul'un kuş cenneti yokoluyor

İstanbul'un kuş cenneti yokoluyor

Küçükçekmece Gölü kenarındaki Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'ne (ÇNAEM) ait yasak bölgede 28 kuş türünün yaşadığı, ancak bu kuşların sanayi ve kanalizasyon atıkları ile kirlenen göl ekosistemindeki diğer canlılarla birlikte yok olma riski altında bulunduğu bildirildi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkan Danışmanı Gül Göktepe, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Küçükçekmece Gölü kıyısındaki ÇNEAM'e ait arazinin, yasak bölge kapsamında olması nedeniyle zamanla çeşitli bitki, yabani hayvan ve kuş türleri için uygun bir yaşam alanıhaline geldiğini söyledi.

Göktepe, gölün kıyısındaki yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki arazide yaptıkları araştırmalarda ilginç bulgular elde ettiklerini belirterek, ''Gölde yaşanan büyük kirliliğe rağmen burada önemli bir habitat oluştuğunu gördük. Burası, bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla 28 ayrı kuş türünün yaşadığı bir kuş cennetine dönüşmüş'' dedi.

Ancak Nakkaşdere ağzında son derece ilginç su kaplumbağalarının tekstil ve kanalizasyon atıklarından dolayı yaşam savaşı verdiğini, göldeki kirlenme sonucunda ekosistem içerisinde türü tükenen ve tükenmekte olan birçok canlı gibi kuşların da yok olma riski altında bulunduğunu anlatan Göktepe, kirlenmeyi önleyici tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Göktepe, göldeki kirliliğe de değinerek, Küçükçekmece Halkalı ve Kanarya'daki bütün kanalizasyon atıkları ile çevredeki birçok sanayi kuruluşunun atıklarının yıllardan beri arıtılmadan boşaltıldığı Küçükçekmece Gölü'nün, büyük bir kirlilik yaşadığını kaydetti.

''HENÜZ ÖLMEYEN GÖLÜ MUTLAKA KURTARMAMIZ GEREKİYOR''
İstanbul için önemli su kaynağı ve balıkçılık için de iyi bir ortama sahip gölün bölgedeki en büyük ekosistemlerden biri olduğunu ifade eden Göktepe, ''Dünyada 2 milyon insan suya hasret durumda iken, yanıbaşımızdaki böyle bir su kaynağını bu hale getirmemiz üzüntü vericidir. Ama göl henüz tam olarak ölmemiştir'' diye konuştu.

Göktepe, gölün, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunması ve Olimpiyat Parkı'na yakın olması nedeniyle ayrı bir öneme sahip olduğuna da işaret ederek, ''İleriki yıllarda Türkiye'nin olimpiyat düzenleme hakkı alması durumunda, burası su sporları için en uygun yerlerden biri. Dolayısıyla bu gölü mutlaka kurtarmamız gerekiyor'' dedi.

''GÖL ŞÖLENİ'' YAPILACAK
Gül Göktepe, göldeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla, başkan yardımcılığını yaptığı Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu'nun (TÜRÇEK) öncülüğünde, 6 Haziran 2003'te, kendisinin hazırladığı ve BM Küresel Çevre Fonu'nun da desteklediği çevre projesikapsamında geniş katılımlı şölen düzenleneceğini söyledi.

Göktepe, İstanbul Valiliği, İl Çevre, Milli Eğitim ve Orman Bölge Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlığı, TEMA Vakfı, ÇNAEM, İstanbul Üniversitesi gibi çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşu, üniversiteler, spor kulüpleri, izci grupları, bazı belediyeler ile bölgedeki vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilecek şölende, sanatçı Haluk Levent'in de konser vereceğini bildirdi.

Şölen kapsamında katılımcıların göl ve çevresinde temizlik çalışması da yapacağını anlatan Göktepe, bu arada teknelerle düzenlenecek göl turunda kuş cennetinin gözlemlenebileceğini sözlerineekledi.

DR. TOPÇUOĞLU'NUN ARAŞTIRMASI
ÇNAEM Radyobiyoloji Uzmanı Dr. Seyhan Topçuoğlu da, göl ve çevresinde yaptıkları incelemelerde, çeşitli dalgıç, pelikan, karabatak, balıkçıl, kaz, ördek, kuğu, turna, martı, kırlangıç gibi kuş ile turna, kızılkanat, kefal, kaya, gümüş, deniziğnesi gibi balık türleri tespit ettiklerini söyledi.

Dr. Topçuoğlu, göldeki kirliliğin, evsel atıklardaki deterjan gibikimyasal maddeler ve çevredeki sanayi kuruşlarından arıtılmadan göle dökülen atıklar ile göl civarındaki tarım alanlarında kullanılan suni gübrelerden kaynaklandığının belirlendiğini kaydetti.
(AA)
210
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.