Magazin

İstanbul'un dertlerine 'Konsey' çözümü

İstanbul'un dertlerine 'Konsey' çözümü

İstanbul'un başta ulaşım, gecekondulaşma, göç ve eğitim gibi pek çok alanda sorunlarına çözüm bulunması için İstanbul Konsey'i kuruluyor.

60'a yakın sivil toplum örgütünün de katılacağı konseyin yürütme görevini İstanbul Valiliği, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Büyükşehir Belediyesi üstlenecek.

İstanbul Ticaret Odası(İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, İstanbul sorunlarına çözüm bulmak için Vali Erol Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve İstanbul Sanayi Odası(İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi ile her ay biraraya gelip düzenli toplantı yaptıklarını bildirdi.

Bu toplantılarda İstanbul Konseyi kurulması fikrinin doğduğunu dile getiren Yıldırım, Konsey'in kurulması için Vali Çakır'ın da büyük desteği olduğunu belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu:

"Konsey'de kentin sorunları tartışılıp netice gerekli yerlere iletilecek ve çözüm aranacak. 60'a yakın dernek ve sivil toplum örgütünün katılımlarıyla bu meselelerlerin görüşüleceği bir meclis anlayışı içinde İstanbul'un sorunlarına çözüm bulacağız."

Yıldırım, konseyin yürütme organı görevini Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, İTO ve İSO'nun üstleneceğini vurguladı. Konsey'in kendi içinde çevre, trafik, ulaşım, konut, turizm gibi eşitli komiteler olacağını belirten Yıldırım, bu komitelerin ise ilgili sektör mensuplarından oluşacağını kaydetti. Yıldırım, Konsey'in kuruluşunun 10 Ocak'ta kamuoyuna açıklanacağını ve ilk toplantının İTO'nun ev sahipliğnde yapılacağını bildirdi.

"İstanbul Ankara'dan yönetilmemeli"

Yıldırım, çok sayıda sorunu olan İstanbul'un, Ankara'dan yönetildiğini bu nedenle de sorunların çözümlenemediğini kaydetti. Yıldırım, geçen eğitim dönemini 12-13 bin öğretmen açığı ile tamamlandığını belirterek "Valiliğe yetki verilse bu sorun çok kolay çözümlenir. Merkezi sistemden bu memurları, öğretmenleri alma anlayışı; herkese sen Hakkari'ye, Muş'a dağıtım yapınca İstanbul'da kimse kalmıyor ve eğitim açıkları ile devam ediyor" diye konuştu.

Aynı şekilde İstanbul Tüp Geçit Projesi ile ilgili olarak da İstanbullulara bir şey sorulmadığını vurgulayan Yıldırım,şunları söyledi:
"Ulaştırma Bakanı `kredi buldum, Tüp Geçit'ten sadece treni geçireceğim' diyor. Oysa İstanbul'un ihtiyacı olan karayolu ile metro anlayışı içinde bir tüp geçidi."
Yayın tarihi: 03.01.2001
261
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.