Magazin

İstanbul'dan tersine göç başladı

İstanbul'dan tersine göç başladı

Yıllardır taşı toprağı altın denilerek göç edilen İstanbul'dan, bu yılın ilk sekiz ayında 2 bin kişi göç etti. Tersine göç en çok Adana, Tokat, Sivas, Hatay, Bingöl, Diyarbakır ve Mardin'e gerçekleşti.

İstanbul'dan, 8 ayda yaklaşık 2 bin kişi göç ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'e 1 Ocak 2001 ile 10 Ağustos 2001 tarihleri arasında 433 aile memleketine geri dönmek için başvuru yaptı.

Başvurular sonucunda, 472 kişiden oluşan 167 aile eşyalarıyla geri döndü. Bu ailelerden bir kısmı eşya yüklü kamyonlarla giderken, 391 kişi memleketlerine otobüslerle gitti.

Eşyalarıyla göç etmek için Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yapan ailelerden 38'ine ise geri dönüş yardımı yapılmasına uygun görülmedi, 39 aile de başvuru yaptıktan bir süre sonra bu kararlarından vazgeçtiler.

İstanbul'dan 8 ayda, bireysel başvuru yapan 1535 kişiyle toplam 2 bin 7 kişi memleketlerine geri döndü.

Tersine göç sürekli artıyor

İstanbul'dan göç eden ailelerin sayısında özellikle ekonomik krizin ardından sürekli bir artış yaşanışor. Bu yılın Ocak ayında 7 aile, ubat'ta 14, Mart'ta 13, Nisan'da 16, Mayıs'ta 27, Haziran'da 28 ve Temmuz'da 33, Ağustos ayının ilk 10 gününde de 29 aile memleketine geri döndü.

Sosyal ve ekonomik sebeplerle hızlanan göç sebebiyle nüfusu yaklaşık 15 milyona ulaşan İstanbul'da, göç eden ailelerin istenen hayat seviyesini kurmakta zorlanmaları, işsizlik sebebiyle bunalıma sürüklenmeleri ve bu nedenle gayri meşru yollara sapmaları toplumsal suç oranını yükseltiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tersine göç eden ailelerin eşyalarının taşınması için ilk 8 ayda toplam 34 milyar 506 milyon lira kamyon nakliye bedeli öderken, otobüsle geri dönüş için de 8 milyar 719 milyon lira parasal yardım yaptı.

Tersine göç daha çok Adana, Tokat, Sivas, Hatay, Diyarbakır, Bingöl, Mardin, İzmir, Ankara, Giresun, Samsun ve Ordu'ya gerçekleşiyor.
Yayın tarihi: 22.08.2001
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.