Magazin

İstanbul'da yön bulmaca

İstanbul'da yön bulmaca

Yaklaşık 200 orienteering sporcusu bugün ellerindeki harita ve pusulalarla koşarak yön bulacak.

Türkiye'de doğa sporlarına olan ilgi giderek artıyor, bu da beraberinde yeni spor dallarıyla tanışmayı getiriyor.

Türkiye sınırlarına yeni giren spor dallarından biri de orienteering. Bu terim, büyük bir çoğunluğa hiçbir şey ifade etmiyor belki, ama küçük de olsa bir tiryaki kitlesi var. Orienteering'in açılımı, koşarak hedef bulmak demek.

Hedefler, yarışmacılara bir haritada gösteriliyor. Başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar harita üzerinde verilen sıralamayla parkurdaki hedeflerin bulunması gerekiyor. Bu sporu yapmak için muhakeme yeteneği: düşünsel bir aktivite ve elbette harita ve pusula gerekiyor. İlk yarış 1897'de İsveç'te gerçekleşmiş. 1932'de ilk uluslararası yarışma yapılmış. 1961'de kurulan (Uluslararası Orienteering Federasyonu) IOF'nin 61 ülkede üyesi bulunuyor.

Bugün İstanbul'da bu sporun tutkunları kıyasıya bir yarış sergileyecek. Yarışın adresi: Yıldız Parkı ile Belgrad Ormanı... Yarışı düzenleyen ise İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği.
Oluşumun geçmişi 1999'a uzanıyor. İlk, grup olarak faaliyet göstermiş.

Geçen yıl İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği adını almış. Dernek başkanı Alex Kalenderoğlu amaçlarını "Hemen her yaştaki bireylerin yapabileceği bir spor olarak orienteering'in Türkiye'de yayılması ve uluslararası alanda hem organizasyonlar, hem de sporcularla söz sahibi olmasını sağlamak" diye açıklıyor. Kalenderoğlu'nun bu sporla tanışması ise beş yıl öncesine dayanıyor.

Eşi Tatiana, Rusya'nın ödüllü orienteering sporcusu. Onun sayesinde bu heyecanlı sporu keşfettiğini söylüyor Kalenderoğlu. Başlangıçta beş kişilermiş:

"Hep birlikte Belgrad Ormanı'nda hedef buluyorduk. Yaptığınız ormanda iki buçuk saatlik keyifli bir yürüyüş değil. Birisi tarafından hazırlanmış bir harita var elinizde, yarışacağınız ormanda belirli noktalara işaretler bırakılmış, örneğin turuncu, beyaz bayraklar. Siz harita ve pusula sayesinde bu işaretleri en kısa zamanda bulmaya çalışıyorsunuz. Bugün ben bir ormanda kaybolsam, yönümü bulurum, bu özgüven duygusu orienteering sayesinde gelişti."

Hem kaslar çalışıyor, hem de beyin
Kalenderoğlu, harita okuma ve hızlı karar verebilme gibi yeteneklere atletik özelliklerin de ilave edildiğini, bu yüzden bu sporun düşünce sporu olduğunu söylüyor. 1999'da Belgrad Ormanı'nda beş kişi koşarken, şimdi bu sayı her hafta bazen 30 bazen 50'yi buluyor, hatta geçiyormuş. Derneğin 428 kişiden oluşan bir mesajlaşma grubu var. Dernek üyeleri Türkiye yarışlarında takım ve bireysel kategorilerinde birinciliği kaptırmıyor.

Belgrad, Yıldız ve Kapalıçarşı maratonu
Birçok ülkede düzenlenen 'Uluslararası Orienteering'de 5 Gün' etkinlikleri bu yıl ilk kez İstanbul'da gerçekleştiriliyor. 'İstanbul5days' adıyla düzenlenen etkinlik bugün başlıyor, 7 Kasım'a kadar sürecek. Dört yıldır bir günlük etkinlik olarak düzenlenen 'Sonbahar Yarışları', bu yıldan itibaren beş güne çıkarak 'Orienteering'de 5 Gün' etkinlikleri kategorisinde gerçekleştirilecek.

Etkinlik süresince Fransa, Rusya, İsveç, Litvanya, Bulgaristan ve Ukrayna'dan, Türkiye'nin önde gelen kulüplerinden ve okullarından 250-400 sporcunun yarışması bekleniyor. Orienteering Kadınlar'da dünya ikinciliği derecesi bulunan Tatiana Riabkina da İstanbul5days yarışlarına katılacak. Yarışmalara Belgrad Ormanı'nın yemyeşil doğası, tarih ve doğanın birlikte olduğu Yıldız Parkı ve Kapalıçarşı'nın tarihi atmosferi ev sahipliği yapacak. Ayrıca her yarışta çocuklar için özel parkur olacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.11.2004
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.