Magazin

İstanbul'da bulunan insan vücudu parçaları düşündürüyor

İstanbul'da bulunan insan vücudu parçaları düşündürüyor

İstanbul`un değişik semtlerinde çeşitli tarihlerde bulunan insan vücudu parçalarına ilişkin araştırma sürüyor. Polis, bu parçaların büyük bölümünün, tıbbi müdahaleler sonucu kesilen kol ve bacaklar olması ihtimali üzerinde duruyor.

17 el ve ayak bulundu
Üst düzey bir emniyet yetkilisi, son 1.5 yılda İstanbul`da insan vücutlarına ait 17 el ve ayak bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin Çanakkale`de görevli bir polisin öldürülen kızına ait olduğunun belirlendiğini kaydetti. Vücut parçalarının bir kısmının çöplerden, bir bölümünün toprak altında gömülmüş halde köpeklerin eşelemesi sonucu, diğerlerinin de denizden bulunanlar olduğunu anlatan yetkili, son olarak önceki gün Bakırköy`de bulunan kesik erkek bacağının üzerindeki sargı bezlerinin dikkati çektiğini vurguladı. Yapılan araştırmalar sonucu, bu parçalardan 2-3 tanesinin, kesin delil bulunmamakla birlikte birbirinden bağımsız cinayet olaylarıyla ilgili olduğunun sanıldığını anlatan yetkili, bunun dışında hastanelerde tıbbi zorunluluk sonucu kesilen el veya ayakların prosedür gereği ya hasta yakınlarına verildiği ya da alınan ilave bedel karşılığı imha edildiğini belirtti.

Hasta yakınları çöpe atıyor
Hasta yakınlarının, kendilerine teslim edilen vücut parçalarını, normal bir cenaze işlemi gibi, resmi evrakı tamamlayıp defin ruhsatı alarak gömmesi gerektiğini anlatan yetkili, fakat bazı kişilerin buna uymayıp parçaları çöpe attıklarının ya da rastgele yerlere gömdüklerinin sanıldığını belirtti. Daha önce de bu tür vücut parçaları bulunduğunu ifade eden yetkili, son dönemde Türkiye`deki bütün kayıp kişileri tarayarak bir araştırma yaptıklarını, fakat bu parçaların bunlardan birine ait olduğuna ilişkin delil elde edilemediğini vurguladı. Sadece kol ve bacakların bulunması, vücudun diğer bölümlerine ise rastlanmamasının da bu tespitlerini güçlendirdiğini anlatan yetkili, denizden bulunan insan vücudu parçalarının ise intihar etmiş ya da boğulmuş kişilerin vücutlarından deniz araçlarının pervaneleri gibi birtakım etkenlerle kopmuş olabileceğini kaydetti. Yetkili, bu bulgulara rağmen, diğer olaylarda olduğu gibi bu konuda da her ihtimali değerlendirerek, somut delillere ulaşıncaya kadar araştırmalarının süreceğini bildirdi.


Yayın tarihi: 31.08.2002
312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.