Magazin

İstanbul'a uzaydan turist geldi

İstanbul'a uzaydan turist geldi

Dört kez çıktığı uzayda bir aydan fazla kalan astronot Dr. Jay Apt, 'Uzaydan Türkiye' adlı kitabın tanıtımı için İstanbul'a geldi. Apt'a göre İstanbul hem havadan hem karadan güzel görünüyor.

O bir fotoğrafçı, 'uzaylı', astronot... Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) kıdemli astronotlarından Dr. Jay Apt Türkiye'deydi.

İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Prof. Dr. Aydın Üstüngöz'ün yazdığı 'Astronotların Gözüyle Uzaydan Türkiye' kitabının önsözünü kaleme alan Apt, kitabın İngilizce versiyonunun tanıtıldığı konferansta uzaydan Türkiye'nin görünüşüyle ilgili gözlemlerini aktardı. İstanbul'un hem uzaydan hem karadan güzel olduğunu söyleyen Apt, 25 hava aracını kullanabiliyor. Apt dört kez uzaya çıktı, iki kez uzay yürüyüşü yaptı, 847 saat uzayda kaldı. 'NASA Astronotları Dünyayı Fotoğraflıyor' kitabı 11 dile çevrilen Apt ile Topkapı Sarayı'nda konuştuk:

Türkiye'nin, uzaydan bir farkı var mı?
Türkiye'nin coğrafyası çok çeşitli. Doğusunda ve orta kesimlerinde volkanik dağlar var, batısında iki boğaz var. Dünyada iki boğazı olan ülke yok.

Yani, ailenizi burada bırakır mıydınız?
Eşim ve çocuklarım çok değerlidir. Ama uzaya giderken bu seçimi yapmış gibi oluyorsunuz.

Uzaydayken, dünyada neyi özlediniz?
Hiçbir şeyi özlemedim. Dünyaya bir daha gelmeyeceğim alternatifini sunsalar kabul ederdim.

'16 defa güneş doğuyor'
Uzayı bu kadar çekici kılan ne?
Ağırlıksızlık ortam ve dünyaya bakmak. Dünya çevresinde dönerken güneş 16 defa doğuyor.

Uzayda seksin denenmediğini öğrenmiştik. Bu konuda bildiğinizi açıklar mısınız?
Kalabalık bir otobüsün içinde bu nasıl olursa onlarda da herhalde o kadar olabilir. Uzayda seks hiç romantik değil. En azından benim için öyle...

Astronot olmak için ne gibi özellikler gerek?
En önemlisi ekip çalışmasında başarılı olmak. Ayrıca pratik zekâ ve mizah anlayışı gerek!

Sizce uzayda yaşam var mı?
Tabii ben uzaya gittiğimde orada yaşam olduğunu gördüm! Ben oradaydım, sonra ekip arkadaşlarım vardı... Şaka bir tarafa bilimsel verilere bakarsak, ilk kez 15 yıl önce başka güneşlerin etrafında başka gezegenler olduğunu keşfettik. Belki 10-15 yıl sonra Dünya'ya benzer gezegenler olduğunu keşfederiz, bir 10-15 sonra da bu gezegenlerin okyanuslarla kaplı olduğunu anlarız. Benim fikrimi soracak olursanız, hayatın oluşması o kadar da zor değil. Ama tabii burada önemli olan bu canlıların ne kadar ilginç olduğu: Temizlemeyi unuttuğunuzda buzdolabınızın arkasında oluşanlara benzer canlılara da rastlayabilirsiniz, daha üstün yaşam biçimlerine de.

Bilimkurgu sever misiniz?
Evet. Özellikle çocukluğumda çok bilimkurgu okudum, film seyrettim. 2001: Uzay Macerası iyi bir film, Star Wars'u çok beğeniyorum...

Bir gün insanlar o filmlerdeki gibi uzayda yaşabilir mi?
Zaten uzay istasyonlarında insanlar yaşıyor! Bu büyük başarı. Ama günün birinde yüzlerce, binlerce insan uzayda yaşayabilir mi diyorsanız eğer: Neden olmasın?

Uzay aracının penceresinden bakınca ne görüyorsunuz?
Tek kelimeyle muhteşem. Kocaman pencerelerden bakıyorsunuz ve Dünya görüş alanınızın büyük bir kısmını kaplıyor. Okyanusları görüyorsunuz, Himalayalar'a, Sahra gibi çöllere bakıyorsunuz.

Uzaydayken insan 'Dünya, hayat ne kadar da önemsiz' hissine kapılmıyor mu?
Tam aksi. Uzayda giderken başınızı kaldırıyorsunuz ve Ay gibi ölü yıldızları gördüğünüzde, yaşamın ne kadar kırılgan ve değerli bir şey olduğunu anlıyorsunuz.

Tepeden bakınca...
Tıp doktoru olan Prof. Dr. Üstün Aydıngöz, 1991 yılında, Ay'a inen bir astronotun kendisine Türkiye'nin uzaydan nasıl göründüğünü anlatması üzerine böyle bir kitap yazmaya karar verdi. Kitapta, astronotların uzaydan çektikleri Türkiye fotoğrafları bulunuyor. Prof. Aydıngöz, Türkiye'nin coğrafi konumu, üzerindeki bulutların az olması, dağlar, göller, boğazlar ve iç deniz bulunması, kıyı şeridinin çok uzun olması nedeniyle uzaydan bakıldığında çok fotojenik olduğunu ve yüzeyindeki değişikliklerin uzaydan takip edilebildiğini söylüyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.05.2004
307
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.