Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İstanbul yağmura yakalandı

İstanbul yağmura yakalandı

Meteoroloji uyardı, ancak İstanbul yine yağmura hazırlıksız yakalandı. Sağanak, 100 yerdeki altyapı çalışmasıyla birleşince kâbusa döndü. İstanbullular çile çekti.

Aylardır altyapı ve kazı çalışmalarının çilesini çeken
İstanbullular, dün sağanağın ardından yollarda kâbus yaşadı. Yağışa yine hazırlıksız yakalanan İstanbul'da şehrin ana arterlerinde ulaşım felç oldu.

Yollar kilitlendi, evlerin bodrum katını su bastı. Yağışlı kış günlerinin yaklaştığı ve okulların açılmasına 10 günün kaldığı İstanbul'un yolları, 100 noktada devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle alarm veriyor.

Meteoroloji, Balkanlar'dan gelen yağışlı havanın, eylülün ilk haftasında Trakya'yı etkileyeceğini günler öncesinden duyurdu. Buna rağmen önceki gün Edirne'de, dün de İstanbul da, trafik kilitlendi, yolda mahsur kalanlar, evlerini su basanlar oldu.

Ana arterler kilitlendi
İstanbul, yine yağışlı bir havaya 'haberli' ama 'tedbirsiz' yakalanmıştı. Buna bir de aylardır bitmeyen altyapı çalışmaları nedeniyle kazılan, devre dışı kalan yollar eklenince İstanbullular için dün bir yerden başka bir noktaya gitmek işkence halini aldı.

Altyapı çalışmalarının yoğunlaştığı Beşiktaş-Maslak, Karaköy-Kabataş, Kadıköy ve Boğaz köprüleri başta olmak üzere şehrin neredeyse tüm ana arterlerinde trafik yoğunluğu yaşandı. Altyapı çalışmaları ve yağmura birde trafik kazaları eklenince, bazı noktalarda kilometrelerce araç konvoyları oluştu. Bazı ara sokaklar ve köprü altları yağmur suyuyla doldu.

Kent şantiye gibi
Büyükşehir belediyesinin il genelinde şu anda 32 kavşak, 26 yeni yol ve 12 yol yenileme inşaatı devam ediyor. 11 kavşak, 15 yeni yol ve iki yol yenileme projesi de ihale aşamasında. Ayrıca iki kavşak, yedi yeni yol, 25 yol yenileme etüt çalışması yapılıyor. 13 yeni yol ve 25 yol yenileme çalışması ise planlama aşamasında.

Yol, kavşak, tramvay, metro, alt ve üstgeçitlerle ilgili altyapı işlerinin inşaatları, yol çizgileri, trafik levha işaretlendirmeleri, mevcut yollarla kavşak, alt ve üstgeçitlerin bakım ve onarımı gibi çevre düzenlemesi işleri derken bir de su, kanalizasyon, doğalgaz, telefon ve elektrikle ilgili altyapı çalışmalarının peş peşe gelmesi İstanbul'u şantiyeye dönüştürdü.

Vatandaşlar tüm çalışmaların aynı döneme denk gelmesinden şikâyet ederken, belediye, önümüzdeki günlerde rahat edilebilmesi için bu çalışmaların yapılmasının şart olduğunu ve kazıların diğer kurumlarla koordineli yapılamamasından kaynaklanan gecikmeler olduğunu savunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'ndan yoğun yağışla ilgili çalışmalara ilişkin yapılan açıklamadaysa şu bilgiler verildi:

'103 ekip görev başında'
"2003 çalışma programında, mevcut sistemlerin bakım ve onarımı yanında, 50 ana arterde 20 km. kanal imalatı ve 2 bin 750 baca ızgara imalatı tamamlandı, öncelik sırasına göre çalışmalar sürüyor. Ayrıca ana arterlerde mevcut yağmur suyu sistemlerinin terssubatlar (toprak, yaprak, kâğıt, poşet gibi malzemelerin balçık kıvamına gelerek tahliye sistemlerini tıkaması) nedeniyle dolması ve göllenmeye yol açmaması için ekipler çalışıyor. Sekiz kuka-vidanjör, 24 motopomp, 120 kamyon ve 11 iş makinesi kullanmak suretiyle 765 kişiden oluşan 103 ayrı ekip görev yapıyor."

Kadıköy Belediyesi Başkanı Selami Öztürk ise, meteoroloji kendilerini uyardığı için iki gün önce belediye personelinin büyük bir bölümünü alt-yapı ve yol çalışmalarına ayırdıklarını açıkladı. Öztürk, "Yollardaki baca kapaklarını kapatan yaprakları temizledik. Bağdat Caddesi'nde biraz problemimiz oldu, onun dışında sorun yok. Biraz trafik yoğunluğu yaşandı" dedi.

Bu arada Küçükçekmece'de yoğun yağıştan kaynaklanan zincirleme trafik kazasında, iki otobüs, üç minibüs ve iki otomobil çarpıştı. 17 yaşındaki Emre Akkuş öldü. Yaralanan 15 kişi ise tedavi altına alındı.

Yağmur sürecek
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bugün Marmara'nın doğusu, İç Ege ve Göller yöresi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısı ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde sağanak bekleniyor. Yağışlar yarın da yurdun büyük bölümünü etkisi altına alacak. Pazar günü ise Karadeniz'in kıyı kesimleri yağışlı olurken, diğer bölgeler az bulutlu olacak. Yağmur, pazartesi ve salı günleri de özellikle Karadeniz bölgesini etkileyecek. Çarşamba günü Türkiye'nin Balkanlar'dan gelen yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girebileceği tahmin ediliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.09.2003
264
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.