Magazin

İstanbul turistsiz

İstanbul turistsiz

İstanbul, yılda ortalama 2 milyon yabancı turistten eğlence için 50 milyon dolar kazanıyor. Bu rakam, otuz milyona yakın turistin gittiği Paris'te 3.5 milyar euro, Londra'da 2 milyar dolar, Las Vegas'ta 800 milyon dolar.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın önde gelen turistik kentleri arasında yer alan İstanbul, dünyadaki benzeri şehirlere oranla eğlence sektöründe hak ettiği geliri kazanamıyor.

Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği (TUYED), İstanbul, Paris, Londra ve Las Vegas'taki eğlence olanaklarıyla turistik amaçlı eğlenceden elde edilen geliri karşılaştırdığı bir rapor hazırladı.

Rapora göre, İstanbul'a yılda gelen ortalama 2 milyon yabancı turistten eğlence için sadece 50 milyon dolar döviz elde ediliyor. Paris'e giden 26 milyon turist yılda 3.5 milyar euro, Londra'ya giden 27 milyon turist 2 milyar dolar, Las Vegas'a giden 36 milyon turist 800 milyon dolar eğlence merkezlerine para harcıyor.

350 eğlence yeri var
TUYED'in İstanbul'u dünyanın diğer ünlü kentleriyle karşılaştırdığı rapora göre, şehre iş amaçlı giriş-çıkış yapanlar ve uzun süreli ikamet eden yabancılar hariç yılda ortalama 2 milyon turist geliyor. Türkiye'nin toplam turizm gelirleri içinden yüzde 25'lik pay alan İstanbul'un yıllık turizm geliri ortalama 2 milyar doları buluyor.

İstanbul'da toplam 24 adet beş yıldızlı otel, irili ufaklı 350'yi aşkın eğlence mekânı ve bu mekânlarda da yaklaşık 7 bin 500 kişi çalışıyor. Söz konusu eğlence mekânlarının yıllık toplam cirosu 300 milyon doları aşıyor. Bu rakamın içinde yabancı turistlerden elde edilen miktar ise sadece 50 milyon dolar.

Mekânlar değişti
İstanbul'a gelen turistlerin eğlenmek için uğrak yerleri incelendiğinde ise, 1950'lerde başlayıp 80'li yıllara kadar Sulukule, Çiçek Pasajı, Kumkapı ve Nevizade Sokağı'ndaki meyhaneler başı çekiyor.

Sonraki yıllarda ise özellikle seyahat acentelerinin, günlük şehir turu paketleri içinde turistleri, Kervansaray Kulübü, Galata Kulesi, Orient House ve Gar Gazinosu gibi mekânlara götürdükleri görülüyor. İstanbul'da bulunan eğlence merkezleri, son yıllarda ortalama 600-700 bin yabancı turist çekiyor.

TUYED'in raporunda, eğlence mekânlarına gelen turistlerin sayısının artırılmasına ilişkin öneriler de yer alıyor.

'Kabuk değiştiren eğlence sektörünün mekân ve etkinliklerini yabancı tur operatörlerinin programlarına dahil etmesi halinde, İstanbul'da eğlence merkezlerine gelecek turist sayısının kısa sürede 1 milyonu aşabileceği' vurgulanan raporda, 'Son yıllarda hizmete giren Laila, Reina, Hayal Kahvesi, Maslak Venue, Parkorman, yeniden düzenlenen Kilyos kumsalı gibi eğlence mekânlarının yanı sıra Anadolu Ateşi, Sultans ve Magic You/NEY gibi sanatsal etkinliklerin sektöre canlılık kattığı' kaydediliyor.
Yayın tarihi: 01.08.2003
267
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.