Magazin

İstanbul erkekleri çabuk değiştiriyor

İstanbul erkekleri çabuk değiştiriyor

Onlarca yıllardır "göç" sorunu çözülemeyen İstanbul, en çok erkekleri değiştiriyor. Kadınlar, geldikleri yörenin değerlerini daha çok koruyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi APK Daire Başkanlığı Araştırma Müdürlüğü, İstanbul'da yaşayan 2 bin 490 kişi arasında yaptığı araştırma sonuçlarına göre, İstanbul'a geldikten sonra hayat tarzında, inanç ve siyasi düşüncelerde veya ekonomik durumda yaşanılan değişiklikler, erkekler ve kadınlar üzerinde farklı etkiler yaratıyor.

Ankete katılan erkeklerin yüzde 82'si 'İstanbul'a gelmekle hayat tarzım değişti' veya 'Biraz da olsa değişti' derken, bu oran kadınlarda yüzde 67.2 olarak belirlendi.

İstanbul'a gelen erkeklerin yüzde 27.6'sının konuşma ve şivesinde net bir değişiklik oluyor. Bu oran kadınlarda yüzde 21.5'te kaldı. Araştırmaya göre, İstanbul'a gelmenin ve erkeklerin inançları üzerindeki marjinal etkisinin son derece düşük olduğu saptandı. İstanbul'a geldikten sonra inançları değişen erkeklerin oranı yüzde 7.4 iken, kadınların oranı da 5.5 olarak belirlendi.

Buna karşılık İstanbul'a yerleşenlerin siyasi görüşlerinde değişiklikler ortaya çıkıyor. Erkeklerin yüzde 29'u, kadınların yüzde 26.7'si siyasi görüşlerinin kısmen de olsa değiştiğini belirtti.

İstanbul'a yerleştikten sonra memleketlerine geri dönmeyi isteyip istemedikleri sorulduğunda ise kadınların erkeklerden daha fazla İstanbul'da kalmayı tercih ettiği gözlendi. Buna göre, memleketine kesin dönüş yapmak isteyen erkeklerin oranı yüzde 34.3 iken, bu oran kadınlarda yüzde 17.5'e düştü.
Yayın tarihi: 07.02.2005
292
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.