Magazin

İstanbul bana göre karışık bir şehir!

İstanbul bana göre karışık bir şehir!

"Kafası çok karışık bir şehir. Aynı insanları gibi... Gerek iş, gerek politikada çok sahtekarlar doğurdu. Bir gün hepsi deşifre olacak"

engn

Usta oyuncu Engin Günaydın, evinin kapılarını Touch İstanbul'dan Neslihan Akdaş'a açtı. Cihangir'de, Boğaz manzaralı bir evde oturan Günaydın; tam bir parti insanı ama sete gideceği günlerde gece dışarı çıkmamaya, alkol almamaya özen gösterdiğini söylüyor. 'Muhteşem Yüzyıl'ın 'Gül Ağa'sı, 'Yeraltı' filminin 'Muharrem'i Engin Günaydın, yaşadığı İstanbul'u anlattı.

Tokat Erbaa'da doğup büyüdünüz. Konservatuvarı Ankara'da okudunuz. Ve sonra İstanbul'a geldiniz. Bu şehir, sizin için ne ifade ediyor?

Hayal kurabileceğim, hayallerimi gerçekleştirebileceğim bir şehir oldu hep benim için... Ama İstanbul'un kafası çok karışık, insanlarının da. Ritmi, dinamizmi çok yüksek... İstanbul, iş yaşamında olsun, politikada olsun çok sahtekarlar doğurdu. Bu şehir günün birinde tüm sahtekarları deşifre edecek.

İstanbul'da kendinizi huzurlu hissettiğiniz, sevdiğiniz yer neresi?

Kuzguncuk'u severim. Ablam orada yaşıyor; hafta sonları ona kahvaltıya giderim. Eskiden Çınaraltı'na sık giderdim Kuzguncuk'ta. Tostu, yumurtaları güzeldir.

Ama yıllardır Cihangir ve çevresinde yaşıyorsunuz...

Çok tanıdığım var Cihangir'de. Onlarla beraber olmayı, selam vermeyi seviyorum.

Cihangir'de hangi mekanlara gidiyorsunuz?

Yemeğimi '21'de yemeyi tercih ediyorum. Özellikle öğle yemeklerini orada yiyorum. Günlük yemekleri güzel. 'Jash'ın da ayrı bir ortamı var. önceliğim bira!

Meyhane muhabbetini çok sevmiyorsunuz sanki?

Çok değil. En uzun oturabildiğim yer; Cihangir'deki 'Demeti' oluyor. Balık yemeye gidiyoruz. Yanında da rakı tercih ediyorum. Ama bardaysam önceliğim bira oluyor. Hastaysam sıcak viski içiyorum.

Sık sık 'Hayal Kahvesi'nden çıkarken görüntüleniyorsunuz. Bu mekanı sizin için özel kılan ne?

Gece 02.00'den sonra dışarı çıkmayı tercih ediyorum. 'Hayal Kahvesi'nde de o saatlerde canlı müzik oluyor. 'Mojo'ya ve 'Line'a da gidiyorum. Bara banttan müzik dinlemek için gitmem. Canlı müzik sesi bambaşka.

Şu an 40 yaşındasınız. 50-60 yaşınızdaki planlarınızda İstanbul'da bir yaşam var mı?

1-2 senelik programım belli. Bir ara yurt dışına çıkıp, bir şeyler yazıp dönebilirim. İstanbul dışına taşınabilirim. Arkadaşlarımla planlayabilirsek New York ya da Amsterdam'da bir ev kiralayalım, uzun süre kalalım istiyoruz ama bu ülkede de yapacak çok şey var. Şu an tatili hak etmiyoruz. Türkiye'de genelde hayal kırıklığı var; işini iyi yapan insanlara karşı... İşini uyduruk yapan insanlara beğeni var. İşlerini iyi yapanlar tarih boyunca ülkeyi terk etmiş. Bu ülke kendi başbakanını asmış, şairlerini ülkeden kovmuş, aydınlarını yakmış. Güvenemediğin bir ülke. O yüzden dellenmenin manası yok.

Kaynak: Sabah

Yayın tarihi: 04.05.2012
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.