Magazin

İstanbul 2010 kültür başkenti adayı

İstanbul 2010 kültür başkenti adayı

Türkiye, kültür alanında da önemli bir girişimde bulundu. İstanbul 2010 yılında Avrupa'nın kültür başkenti olmaya aday.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti adayı olan İstanbul için hazırlanan dosya, Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, AKP İstanbul Milletvekili ve 2010 Denetleme Kurulu Başkanı Egemen Bağış ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı Başkanı Nilgüm Mirze tarafından Brüksel'de AB Komisyonu'na teslim edildi.

Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen heyet üyeleri, sinevizyon gösterisi eşliğinde kültür ve sanat açısından İstanbul'un önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

Dosyada ne var?
İstanbul'un 2010 ECC adaylığı çerçevesinde AB Komisyonu'na sunulan dosyada, ünlü filozof Aristo'nun "evrenin 4 temel unsuru olarak gösterdiği toprak, su, hava ve ateş düşüncesinden" esinlendi.

Dosyada kullanılan benzetmede toprağı İstanbul'un kültürel zenginliğini yansıtan tarihi eserler, suyu İstanbul Boğazı ve Haliç, havayı minareleriyle çan kuleleriyle dini zenginlik ve hoşgörü, ateşi de gençlik, teknoloji ve modern sanatlar temsil etti.

Erdoğan'dan mektup
İstanbul 2010 dosyasına yazdığı mektupla katkı sağlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Kültür Başkenti Adaylığı sürecini yakından izlediğini ifade etti.

Karar şubat ayında
2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında İstanbul ile birlikte Macaristan ve Almanya'dan birer kent, içlerinde AB Parlamentosu, Komisyonu ve Konsey'in 2'şer, Bölgeler Komitesi'nin 1 temsilcisinden oluşan 7 kişilik seçici kurul önünde savunmalarını yapacaklar.

Birbirleriyle yarışmıyorlar
Kentlerin birbirleriyle yarışmadığı, sadece gerekli kriterleri taşıyıp taşımadıklarının araştırıldığı projede sonuçların şubat ayı sonunda açıklanması bekleniyor.

Gerekli kriterlerin karşılanması halinde tüm başvuran kentler, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilebilecek.

Projede Macaristan'ı Peç kentinin temsil edeceğinin kesinleştiği, Almanya'daysa Essen ve Görlitz arasında seçim yapılacağı ifade ediliyor.
Yayın tarihi: 13.12.2005
194
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.