Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İşsizlik korkusunu yenmek mümkün

İşsizlik korkusunu yenmek mümkün

İşsizliğin arttığı, ekonomik krizin insan yaşamını alt üst ettiği Türkiye'de, çalışanlar işsiz kalma korkusu yaşarken, uzmanlar bunu yenebilmek için çalışanlara önerilerde bulunuyor.

Acıbadem Sağlık Grubu'nda uzman klinik psikolog Duysal Aşkun, günlük iş yaşamının koşturmacası içinde korkuların ne kadar büyütüldüğünün farkına varılamadığını belirtti.

Aşkun, "Sorunlara öyle dalıyoruz ki, ne verdiğimiz tepkilerin şiddetinden haberimiz oluyor, ne de sözlerimizin nereye varacağından. Bazen tartışmaları çok şiddetlendiriyoruz, bazen içimize kapanıp (herkes benim düşmanım) diye düşünerek iletişimi koparıyoruz" dedi.

"Korkmakla" başlayan ve "iletişimsizlikle" devam eden sürecin zararlı olduğuna vurgulayan Aşkun, işyerlerinde çalışanlar arasında ciddi bir güven sorununun bulunduğunu da dile getirdi.

KORKUNUN FARKINDA OLMALIYIZ
Çalışma ortamındaki koşulların kötüleştiğini, insanlar ellerindeki işlere sağlıksız bir şekilde sarıldığını ifade eden Aşkun, "Kişinin işine sarılması doğru ve gerekli. Ancak aşırı kaybetme korkusuyla işe sarılmak kişiyi sağlıksız davranışlara sürüklüyor. Konuşmamak kendini açmamak da bunlardan biri. Sürekli saldırı, zarar beklentisi içinde yaşamak çok zor" değerlendirmesinde bulundu.

Çalışanların günün büyük bir bölümünü iş arkadaşlarıyla geçirdiğine dikkat çekerek, çalışanlara kendi tepkilerini izleyerek "farkındalık" içinde olmalarını öneren Aşkun, şöyle konuştu:

"Hiçbirimiz bizden kaynaklanmayan dışsal faktörleri değiştiremeyiz, ancak verdiğimiz tepkileri değiştirebiliriz. Korkumuzun farkında olmalıyız, bize yaptıklarını da göz önüne almalıyız. Kendimize dışardan bakabilmeyi başarmamız gerekiyor. İnsanlarla iletişimi koparmak çare değil. Herkesin zararlı olması diye bir şey de söz konusu değil. Açık iletişim kurmak gerekiyor."

Aşkun, korku, "gerginlik, başarma hırsı, mükemmeliyetçilik endişesinin kişiyi sağ duyudan uzaklaştırdığına işaret ederek, bu risklerin göz önünde bulundurulup "kendimizi bilmemiz" gerektiğinin altını çizdi.

KONUŞMAYANA DESTEK YOK
İşsiz kalma korkusu ile gelen hastalarının olduğunu belirten Aşkun, konuşmamanın insanları yalnızlığa ittiğini, konuşmama süresi uzadıkça, araya korkular girdikçe birtakım yükleri hep insanların kendilerinin taşıdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Konuşmamak aslında desteksiz kalmak demek. İşyerinde (herkes kötü) diye bir kural yok. Başkaları hakkında düşünmeye başlamadan ve onları açık açık suçlamadan önce onları daha iyi anlamaya çalışmak gerekiyor. Bazı şeyleri kişisel algılamak insanı yanlışa sürüklüyor, elinde yeterli kanıt olmadan hastalıklı düşüncelere kapılmak da yalnızlığı davet etmekten başka bir işe yaramıyor."

İNSANLAR İŞKOLİK OLUYOR
Büyük kentlerin yoğun iş yaşamı ve trafiği kişileri mecburen "işkolik" yaptığını da anlatan Aşkun, "İş dışında da insanın bir uğraşı olması" gerektiğini önerdi. Aşkun, arkadaşlık ilişkilerine bile hep iş bazlı yaklaşıldığını, hayatın sadece iş değil, hayatın başka yönlerinin de bulunduğunu vurguladı. Dostların, arkadaşların, zaman ayırmak ve ihmal etmemek gerektiğini söyleyen Aşkun, iş dışında bir hobi edinmenin mutlaka gerekli olduğunun altını çizdi.

İŞSİZLİK KORKUSUNU YENMEK İÇİN
Duysal Aşkun, işsizlik korkusunu yenebilmek için şu önerilerde bulundu:
 • Sürekli korkarak hayat geçmez. Soğukkanlı ve sağduyulu tavrınızla olaylara bakın.
 • İnsanlara önyargıyla yaklaşmayın. Onların tepkilerini anlamaya çalışın.
 • Kendinize dışarıdan bakmayı öğrenin.
 • Meslek dalınızın dışındaki mesleklerden arkadaşlar edinin. Sorunlarınızı onlarla da paylaşın.
 • İş dışında mutlaka seveceğiniz uğraşlarınız olsun.
 • Doğa yürüyüşü olumsuz fikirlerden kurtulmada etkili olabilir. Pozitif düşünmenizi sağlar.
 • Yapılan davranışları, söylenen sözleri kişisel algılamayın. Başkalarının da iş korkusu olduğunu aklınızdan çıkarmayın."
  (ANKA)
  Yayın tarihi: 22.04.2003
 • 408
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.