Magazin

İşsizlik gençleri vuruyor

İşsizlik gençleri vuruyor

Uluslararası Çalışma Örgütü, tüm dünyada gençler arasındaki işsizlerin oranının tarihin en yüksek rakamına çıktığını, bu problemle mücadele için entegre politikalar izlenmesi gerektiğini açıkladı.

ILO'nun konuyla ilgili raporuna göre dünyadaki işsiz gençlerin oranı yüzde 14.4'ü buluyor. "Eğitimli genç insanların enerji ve yeteneklerinin önemli bir kısmını boşa harcıyoruz" diyen ILO Başkanı Juan Somavia, BM Milenyum Hedeflerinin yakalanması açısından gençlerin iş bulma şansının artırılmasının önemine dikkat çekti.

Yarısı 15-24 yaş grubunda
ILO tarafından hazırlanan '2004 Yılında Gençler İçin Küresel İstihdam Trendleri' başlıklı rapordaki bilgilere göre, dünya iş gücünün dörtte birini oluşturmalarına rağmen 15-24 yaş grubu gençlerin dünya işsiz nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturuyor. Genç işsizlerin sayısının yarıya düşürülmesi durumunda bile küresel gayri safi hasılanın 2.2 trilyon dolar artacağı kaydedilen raporda, bunun da 2003 rakamlarına göre yüzde 4'lük bir artışa denk geldiği kaydedildi.

Gelişmekte olan ülkelerde daha zor
Genel iş gücünün daha yüksek bir oranını temsil ettikleri gelişmekte olan ülkelerdeki gençlerin, sanayileşmiş ülkelerdeki yaşıtlarına göre, iş bulma açısından durumlarının daha zor olduğunun belirtildiği raporda, dünya gençliğinin yüzde 85'inin gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı kaydedildi. Raporda, sanayileşmiş ülkelerdeki gençlerin yetişkinlere göre işsiz kalma ihtimalinin 2,3 kat fazla olmasına rağmen, gelişmekte olan ülkelerdeki gençler için bu oranın yetişkinlere göre 3,8 kat daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

Zor çalışma şartları
2003 yılında tüm dünyadaki 186 milyon işsiz arasında gençlerin yüzde 47'lik bir kesimi oluşturduğu belirtilen raporda, gençlerin günlük gelirleri 1 dolardan az olan ve geçimlerini sağlamakta güçlük çeken 550 milyon çalışan yoksulun da 130 milyonunu oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca, bu gençlerin hayatta kalma mücadelesi bağlamında kayıtdışı ekonominin elverişsiz çalışma koşullarında çalışmak zorunda kaldıkları belirtildi.

Son 10 yılda yüzde 26'lık artış
2003 yılında gençler arasında küresel işsizlik oranının yüzde 14.4 olarak açıklandığı raporda, bu oranın 10 yıl öncesine göre yüzde 26.8'lik bir artış anlamına geldiği kaydedildi. Raporda gençler arasında işsizlik oranları bölgelere göre ise şöyle sıralandı: Yüzde 25.6 ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika, yüzde 21 ile Güney Afrika, yüzde 18.6 ile geçiş ekonomileri, yüzde 16.6 ile Latin Amerika ve Karayipler, yüzde 16.4 ile Güneydoğu Asya, yüzde 13.4 ile sanayileşmiş ekonomiler ve yüzde 7 ile Doğu Asya.

'Sanayileşmişler' iyi durumda
Gençler arasındaki işsizliğin azaldığı tek ekonomi bölgelerini oluşturan sanayileşmiş ekonomi bölgelerinin ise 1993'ten bu yana işsizlikte yüzde 15.4'lük bir düşüş kaydettiği belirtildi. Genç nüfusun hızla artmasının bu gençler için istihdam yaratmada ekonomileri zora soktuğunun ifade edildiği raporda, küresel bazda gençnüfusun son on yılda yüzde 10.5 civarında artarak 2003 yılında 1.1 milyara ulaştığı kaydedilirken, gençlere yönelik istihdam olanaklarının ise sadece yüzde 0.2 civarında artış göstererek 526 milyon gence iş imkanı sağlar hale geldiğine işaret edildi.
Yayın tarihi: 11.08.2004
218
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.