Magazin

İspanyolların 'Sophia Loren'i!

İspanyolların 'Sophia Loren'i!

Sinema dünyasının enprestijli ödülü olan Oscar'da bu yıl en iyi kadın oyuncu dalında aday gösterilen İspanyol Penelope Cruz'a ülkesinde "İspanya'nın Sophia Loren'i" yakıştırılması yapılıyor.

İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın "Volver" adlı filmindeki rolüyle "en iyi oyuncu" dalında Oscar'a aday gösterilen Penelope Cruz, bu dalda aday olan ilk İspanyol olarak tarihe geçti.

Özellikle "Volver"de canlandırdığı karakterle İtalyanların dünyaca ünlü oyuncusu Sophia Loren'i andırdığı söylenen Cruz, Loren gibi Hollywood'u fethetmeye hazırlanıyor.

Madrid'in San Sebastian de los Reyes ilçesinde babası ticaretle uğraşan, annesi kuaför olan mütevazi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Penelope Cruz, 15 yaşında okulu bırakarak dansçı olmaya karar verdi ve konservatuvara girdi.

Önce Madrid daha sonra New York'ta dans eğitimi alan Cruz, 1991 yılında İspanyol sinemasına girmeye başladı ve 1992 yılında yönetmen Bigas Luna'nın "Jamon Jamon" adlı filmiyle ismini duyurmaya başladı.

Sophia Loren kadar yoğun olmasa da İspanya'da bazı sinema dergileri tarafından "seks sembolü" olarak adlandırılmaya başlanan Penelope Cruz'un dünyaya açılmasını sağlayan kişi ise yönetmen Pedro Almodovar oldu.
Yayın tarihi: 24.01.2007
608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.