Magazin

İspanyol erkeklere yasa zoruyla ev işi

İspanyol erkeklere yasa zoruyla ev işi

İspanya'da tüm partilerin desteklediği yasa tasarısı, erkeklere ev işleri ile çocuk ve yaşlıların bakımını paylaşma şartı getiriyor.

İspanyol parlamentosuna sunulan yasa tasarısı, yüzyıllık Latin maçoluğuna noktayı koymayı hedefliyor. Tasarı erkeklerin 'evle ilgili sorumlulukları paylaşması, çocuk ve yaşlıların bakımıyla ilgilenmesini' şart koşuyor. İspanyol parlamentosu adalet komisyonunun onayını alan ve tüm partilerin destek verdiği tasarının bu ay yasalaşması bekleniyor. Yasa, evlilikle birlikte otomatik olarak yürürlüğe giren bir sözleşme özelliği taşıyacak.

Devrim yaratacağı düşünülüyor
İstatistiklere göre İspanyol erkeklerinin yüzde 40'ı ev işi yapmıyor. Bu yüzden yasanın aile ilişkilerinde bir devrim yaratacağı konuşuluyor.
Boşanma yasasında da değişikliğe yol açacak tasarının arkasındaki isimlerden Bask Milliyetçi Parti üyesi Margarita Uria, "Evlilikte eşitlik ideali evdeki iş, yaşlı ve çocukların bakımı sorunuyla karşı karşıya. Bu yasa evin üyelerine görevlerini hatırlatacak" dedi. Yasa yürürlüğe girdiği takdirde boşanma durumunda erkeğin yasa çerçevesindeki görevleri ne kadar yerine getirdiği değerlendirilecek. Görevlerini yerine getirmeyen babaların çocuklarını görme hakkı kısıtlanabilecek.

Araştırmalara göre İspanyol babalar çocuklarının bakımına günde ortalama 13 dakika ayırıyor. İspanyol kadınların ev işlerine ayırdığı süre eşlerinden beş kat daha fazla.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.04.2005
235
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.