Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İslami kesimde İsmet Özel şoku

İslami kesimde İsmet Özel şoku

1975 yılında Türk solundan ayrılarak İslami kesimin saflarına katılan şair İsmet Özel, 26 yıllık bu macerasına son noktayı koydu. Özel "İslami kesimin tek önceliği var, o da çıkar. AKP pastanın peşindeydi, kaptı" diyerek bu hareketle tüm bağlarını kopardı.

Türk edebiyatının ünlü şairi İsmet Özel, dün Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Ahmet Tulgar'a verdiği ve özellikle İslami kesimde yankı uyandıran röportajında önemli açıklamalarda bulundu. Yazdığı şiirlerle özellikle üniversite gençliği arasında yüksek bir popülarite yaratan Özel, ''Ben İslami kesim içinde prestijli, ama söylediği hep kulak arkası edilen bir adam oldum. İslami kesim, AKP'nin iktidara gelmesiyle yozlaştı. Başını örten kızların bir kısmıyla göbeklerini açan kızlar aynı amacı taşıyor'' diye konuştu.

AKP içten pazarlıklı
İslamcı kesimin AKP'nin iktidara gelişiyle iyice yozlaştığını belirten Özel şunları söyledi: "Artık İslami kesimde bütün öncelik, çıkar hesabında. AKP'liler pastayı kapmak isteyen insanlardı ve kaptılar da. Krema da bende olduğu için benim kitaplarımla dolaşmaya başladılar. Ben bugün en hafifinden şunu söyleyebilirim ki AKP'liler içten pazarlıklıdır. Çok daha ağır şeyler söylenebilir tabii. Benim de kendilerine benzediğimi sanarak gurur duydular. Bak komünist şair de bizim gibi oldu dediler. Ben İslami kesim içinde çok prestijli, ama söylediği kulak arkası edilen bir adam olarak yaşadım. İslami kesimde birtakım şeyleri kullanıp sivrilmek, soldan daha kolaydır. Sosyalistler mücadelelerinde büyük sıkıntıya girdiler. Öbürleri ise sıkıştıklarında hemen 'Tamam ben savunmuyorum zaten bu İslamdır' deyip bırakıyorlar. Sosyalistler İslamcılardan daha çok samimiydi. İslamcılarsa sadece pastanın peşinde.

Çünkü Necip Fazıl'dan beri bir tek adamlık, bir üstatlık mertebesi oluşmuştur bu kesimde. Ve isim sahibi olan insanlar, gizli açık buna oynuyorlar. İslami kesimde insanlara asıl meseleden uzaklaşmaları karşılığında birtakım konumlar teklif ediliyor. Ve sonuçta da işte AKP oluyor."

Sosyalistlerin mücadelelerinde büyük sıkıntıya girdiğini söyleyen İsmet Özel, "Öbürleri ise sıkıştıklarında hemen 'Tamam ben savunmuyorum, zaten bu İslam'dır' deyip bırakıyorlar. Sosyalistler İslamcılardan daha çok samimiydi. İslamcılarsa sadece pastanın peşinde" dedi.

"İSMET ÖZEL ASLINDA HİÇ DEĞİŞMEDİ"
Şair İsmet Özel'in İslami çevrelere ağır eleştiriler yönelterek bu camiadan kopuşunu sol görüşlüler, "O aslında hiç değişmedi" diye açıkladı. Bazı İslami çevreler de kararı ve yönelttiği eleştirileri "haklı" buldu.

Sol hareketten 1975'te koparak İslami harekete yönelen şair İsmet Özel'in bu kez de İslami çevrelere ağır eleştiriler yönelterek bu camiadan kopuşu farklı yorumlandı. Eski Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun da yöneticilerinden olan şair Özel'in önce soldan, sonra İslami hareketten kopuşunu sol görüşlüler, "O aslında hiç değişmedi" diye açıkladı. Bazı İslami çevreler de bu kararı ve yönelttiği eleştirileri "haklı" buldu.

Hüseyin Ergün (Eski Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun ilk Genel Başkanı): "İsmet aslında hiç değişmedi. İsyancı tavrını hep korudu; sosyalist iken de dindar iken de aynı isyancı tavrını hep sürdürdü. Onun isyanı insan değerlerinin hiçe sayılması insanın incitilmesi ile ilgili. Ben İsmet'in İslami hareket içerisinde arılığı, duruluğu, içtenliği bulamayacağını biliyordum. Yine de islami hareketin içerisinde bulunması uzun sürdü diye düşünüyordum ama böyle olacağını da biliyordum. Bu kopuşu ve eleştirileri İsmet'in isyancılığına ve dobralığına uygun bir davranış. İsmet'i yine birşeyin içerisinde olursa insanın incitilmesine karşı akımların içinde görmek mümkün olur. Öyle bir gidişin içinde olur diye düşünüyorum."

Veysi Sarısözen (Eski Fikir Kulüpleri Federasyonu yöneticisi): "İsmet benim çok eski arkadaşım; 1960'lar da o Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda yönetici iken ben de federasyonun sekreteriydim. Yurtdışında iken İsmet'in mistik bir dünyaya yöneldiğini duyduğumda bu bana tuhaf gelmedi. Çünkü İsmet'in politik yaşamını belirleyen şiir dünyası. Bence zaten şiir sanatında mistik bir yan var her zaman. İsmet şiirleriyle, şiirdeki mistik öğeyle tutarlı olmaya çalıştı. Dolayısıyla bu durum onun o çevreye kaymasını doğal kıldı. Ancak onun düşündüğü mistik dünya, şiir dünyasının içinde var. Politik hayatın içine girdi ve bu kez de İslami politik çevre onun şiir dünyasıyla çatışmaya düştü. Sanırım İsmet hiçbir zaman politikacı olamayacak. Onun yeri kendi şiir dünyasının içinde, başka bir yerde yeri yok."

'Yerini koruyor'
Abdurrahman Dilipak (Vakit Gazetesi Yazarı): "İsmet Özel'in eleştirisi, yozlaşma üzerine. Türkiye Müslüman bir toplum, ancak büyük bir bölümünün hayatında İslam'ın etkisini göremiyorsunuz. Bu bir gerçek. Dolayısıyla burada İslam'a ve gerçek anlamda Müslümanlara yönelik bir eleştiri yok. Müslüman kesimdeki yozlaşma, yabancılaşmaya karşı bir eleştiri var. AKP'yi eleştirirken de, bu yozlaşmış kesimin rant kaygıları ile AKP'ye yöneldiğini ve AKP'nin bu kesimi temsil ettiğini söylüyor. Benzer eleştirileri Mehmet Akif'in Safahat'ında, ya da Muhammed İkbal'in şiirlerinde de görebilirsiniz. Şevket Eygi de benzer eleştiriler getiriyor. Yoksa Müslüman kimliğe genel bir eleştiri yok. İsmet Özel bir şair. O yerini koruyor."

'AKP hakkındaki değerlendirmeleri çok önemli'
Afet Ilgaz (Milli Gazete yazarı): "İsmet Özel gibi önemli bir şair ve yazarın samimiyetinden şüphe etmek de değerlendirmek de bana düşmez. Özel'in Milli Gazete'den ayrıldığını belirttiğinin ertesi günü, duyduğum üzüntüyü kendi köşe yazımda dile getirdim. Özel'in 'Türklüğüme bir müşteri bulamadım' sözleri gerçekten çok önemlidir. Çünkü bizi Türk olduğunu söylemekten adeta çekinir hale getirdiler. Türklüğe sahip çıkanlar da Müslümanlığımızı anlayamadılar. Yani bu konuda büyük bir oyuna getirilmiş bulunuyorduk. İsmet Özel'in düşüncelerine derin bir saygı duyuyorum. Kendi hesabıma konuşursam sosyalist iken de, Müslüman iken de aynı samimiyeti taşıdım. Ayrıca Özel'in AKP hakkındaki değerlendirmelerini de son derece dikkate değer ve önemli buluyorum."
(Hürriyet-Milliyet)
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.