Magazin

İslam ve cinsellik çok satıyor, çok okunuyor

İslam ve cinsellik çok satıyor, çok okunuyor

Bu ikisinin bir araya gelmesi, yayıncılık diliyle tiraj garantisi sağlıyor.

Ayten Serin / Hürriyet (Pazar)

Dergiler, ne zaman bu konuyu kapaklarına taşısa, satışları fırlıyor. Ne zaman bu alanda yazılmış bir kitap çıksa, yayıncısı ihya oluyor.

Cinselliği konuşmayı, hatırlatmayı sevmeyen muhafazakar kesim, İslam'a göre cinsellik, evlilik kitaplarına büyük ilgi gösteriyor. Cinselliği içeren kitapları ikiye ayırmak mümkün.

Biri ilmihali (İslam dininin kurallarını öğretmek için yazılmış kitap), İslam'da aile, hanımların özel halleri gibi başlıklar altında yazılan kitaplar. Bunlar anakonuları cinsellik olmasa da, en az bir bölümlerini bu konuya ayırıyorlar.

Diğer tür ise doğrudan evlilik ve mahremiyetler, insan ve cinsel hayat, cinsel mutluluk rehberi gibi cinselliği odağına alan kitaplar. Bunlar özellikle 80'li yılların ortalarından itibaren çıkmış ve adlarında, açık açık cinsellik lafını kullanabilen kitaplar.

Bu alanın ilk örneklerden biri ilahiyatçı Ali Rıza Demircan'ın kitabı, "İslam'a Göre Cinsel Hayat". Kitap, 1985'ten bu yana 50 baskı yaptı. Ve yaklaşık 300 bin sattı. Demircan'ın başarısı, yayıncılara fikir verince her biri kataloglarına bu konuda yazılmış kitaplar eklemeye başladı. Şimdi piyasada, aynı başlıkta 30 civarında eser var. Genelde popüler kitaplara kıyasla çok daha ucuz oluyorlar.

Hemen hepsi, cinsel enerjiyi eşe saklamak için tesettürün şart olduğunu savunuyor. Bazıları kadının tesettürsüz kadınla arkadaşlığını bile günah buluyor.

İlahiyatçıların doktorlarla yazdığı ansiklopedik kitaplarda, sertleşmeden, eş zamanlı orgazma, pozisyonlardan, yaşlılıkta cinselliğe tüm detaylar var.

Ön sevişme tavsiye ediliyor, oral seksten 'zevk verici bir yöntem' olarak bahsediliyor. Diğer bir ortak noktaları ise yazarlarının çoğunun erkek olması. İlahiyatçı Prof. Dr. Beyza Bilgin, "Bu konuda fikir üretecek kadınlara ihtiyaç var, artık kadınlar da konuşmalı" diyor.

İSLAM'A GÖRE CİNSEL HAYAT 300 BİN SATTI
İlahiyatçı yazar Ali Rıza Demircan'ın, 1985'te çıkan kitabı "İslam'a Göre Cinsel Hayat", bu alanda bir kilometre taşı. Eymen Yayınevi'nden basılmaya devam eden 293 sayfalık ciltli kitap, şu anda 50'nci baskıda. Demircan, kitabın bugüne kadarki toplam satış rakamını bilmiyor ama tahmini, 300 bin civarında olduğu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın babası olan Ali Rıza Demircan'ın kitabı, çıktığı zaman çok büyük bir yankı yaratmıştı. Hatta tartışmalar, TBMM'ye kadar sıçramıştı. Demircan, laikliği ihlal etmek ve İslam dinini küçük düşürmekle suçlandı. İstanbul'daki imamlık görevinden alınıp Uşak'a gönderildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başvurusuyla kitap toplatıldı, hakkında dava açıldı.

Uzun süren dava sürecinin sonunda, Demircan ve kitabı yargılamada beraat etti. İslam'a Göre Cinsel Hayat, bugün Türk Diyanet Vakfı kitabevinde bile satılıyor.

Demircan, kitabında daha çok İslam'ın cinsellikle ilgili koyduğu sınırları anlatıyor. Cinsel hayatın Allah'a ibadet yollarından biri olduğunu, kadınların bu konuda hakları bulunduğunu, haramdan korunmak için eşle cinsel ilişki kurulması gerektiğini savunuyor.

Bu arada, cinsel suçların cezaları da anlatılıyor. Hz. Muhammed'in evrensel peygamberlik gereği çok eşle evlendiğini yazan Demircan, "Peygamberimiz verdiği misallerde tek eşli aile hayatını anlatmıştır, dolayısıyla tek eşlilik makbuldür" diyor.

ALİ RIZA DEMİRCAN (Yazar)
 • Hem İslam münevverleri okuyor hem materyalist aydınlar

  Kitabı yazdığım günden bu yana, okur profili çok değişti. Kitap İslam münevverlerinin yanı sıra bu konuyu merak eden materyalist aydınların, yabancıların bilgi kaynağı oldu. Resimli mecmua değil, bilimsel bir kitap. Bu nedenle alanındaki saygınlığı devam ediyor. Dindar kesim beni zaten konuşmalarımdan, konferanslarımdan tanırdı. Önce onlar okudu. Medya bu konuda kaynak aradığında kitabıma başvurdu. Sonunda konuyu merak eden her kesimden okur bu kitabı aldı.

  İslam ve cinsellikle ilgili tüm yeni kitapları incelemedim. Ama gördüklerimin hiçbiri ciddi yayın değil. Bu konuda yazılanların çoğu, makaslanarak birleştirilip hazırlanmış. Aile hayatını anlatıyor, renk katsın diye de cinsellikten bahsediyorlar.

  DİNDARLAR BU KİTAPLARI DAHA EDEPLİ GÖRDÜĞÜ İÇİN ALIYOR
  Çağrı Yayınları'nca yayımlanan Mahmud Mehdi İstanbuli'nin "İslam'da Evlilik ve Cinsel Mutluluk" kitabı, 13 yılda 10 baskı yaptı. Yayınevinin sahibi Şaban Kurt, toplam baskı miktarının 15 bine yaklaştığını, satışının 1995'ten sonra düşse de devam ettiğini söylüyor. Kurt'a göre, dindar kesimin bu tür kitapları almasının sebebi ise bunları daha edepli görüyor olması. İstanbuli'nin metni aslında cinsellikten çok evlilik tavsiyeleri ve dini bilgiler manzumesi.

  Yayımlandığında çok ilgi çeken kitabın zamanla benzerleri arasında kaybolmasını şöyle açıklıyor Şaban Kurt: "Bazıları çığırtkan, belki onlar daha çok reklam yapıyordur. Yazarımız tabip değil, konuyu sosyal ve psikolojik açıdan inceliyor. Belki tabip olsa durum farklı olurdu."

  HANGİ KONULAR AĞIRLIKLI?
  Flört
  Nişanlama
  Evlenme
  Zifaf gecesi
  Cinsel ilişki pozisyonları
  Zina
  Mastürbasyon
  Doğum kontrol yöntemleri
  Cinsel bölgeler
  Gusül abdesti
  Örtünme
  Adet, lohusalık

  KADIN İLMİHALİ KİTABINI İLAHİYATÇI ÇİFT BERABER YAZDI
  Asım Uysal, İslam ve cinsellik konusunda, kitapları en çok satan yazarların başında geliyor. Aynı zamanda İslami kitaplar yayınlayan Uysal Yayınları'nın sahibi. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Bu konudaki ilk kitabını Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu eşi Mürşide Uysal'la yazmış: Kadın İlmihali.

  Temel dini bilgiler veren bu kitap; adet dönemi, hamilelik, tesettür, doğum kontrolü ve kürtajın yanı sıra İslam'da cinsel hayatın öneminden bahsediyor. Eşler arasındaki cinsel arzunun, canlı ve zirvede olması gerektiğini öğütlüyor. Ancak kitapta oldukça katı yorumlar da var. Örneğin, tesettürsüz, "iffetsiz" kadınlarla, onları irşad etmek dışında görüşülmemesi tembihleniyor.

  32 BASKI YAPTI
  Asım Uysal 1985'te piyasaya çıkan kitabın bu yıl 92'nci baskısını yaptığını, toplam satışın 300 bin adede ulaştığını söylüyor. Eşiyle katıldığı dini söyleşiler ve aldığı mektuplar sonrası "Evlilik ve Cinsel Hayat" adlı ikinci bir kitap daha yazmış. 1998'de yayımlanan 663 sayfalık kitabı, bu sefer eşiyle değil, iki bilim adamıyla birlikte tamamlamış. Selçuk Üniversitesi'nden psikiyatr Doç. Dr. Rüstem Aşkın ve aynı fakülteden jinekolog Doç. Dr. Mehmet Çolakoğlu ile.

  Uysal, bu kitabının satış rakamlarını açıklamıyor. 32 baskı yaptı, bu alanda en çok istenen kitap, demekle yetiniyor. Gerçekten de kitapçıları dolaştığımızda, en çok tavsiye edilen kitabın Uysal'a ait olduğunu görüyoruz.

  Uysal, başta TÜYAP olmak üzere ulusal ve Avustralya, Hollanda, Belçika'da düzenlenen uluslararası kitap fuarlarına katılıyor. Eserlerini pazarlamaları için popüler kültür kitapları satan dağıtıcı firmalara da öneriler götürüyor ancak şimdiye kadar henüz bir sonuç alamamış.

  ASIM UYSAL (Yazar)
 • Talebeliğimizde bu sorunları biz de yaşadık

  Evlilik her insanın yaşamında var. O kelime (cinsellik) ön plana çıkınca medyanın dikkatini çekiyor. Bu konular evlilik ve kadın ilmihali gibi kitaplarla zaten hep anlatılıyordu. Kitabımın adında İslam kelimesini özellikle kullanmadım. Ama alt başlıkta 'dini ve tıbbi sorular-cevaplar' açıklaması yaptım. Bizim alanda her iki bakış açısını da içeren tek kitap budur. Doktora ya da din görevlisine doğrudan sorulamayanlar bile cevaplanmıştır. Birçok kişi mahcubiyetinden sorusunu bize telefonla veya mektupla iletiyor. Talebeliğimizde, evliliğimizin ilk yıllarında bu sorunların bazılarını biz de yaşadığımız için halkın elinde sorularını açıklayan bir eser olsun istedik. Bu konuların ergenlik çağında bilinmesi lazım.

  İSLAMİ GÜZİN ABLA
  "Evlilik ve Cinsel Hayat", Hürriyet'in Güzin Abla köşesi gibi. Evlilik, nikah, annelik ve babalık gibi konuların yanı sıra cinsel organlar, mastürbasyon, bekaret, boşalma, gerdek gecesi, cinsel soğukluk, orgazm gibi konularda da gönderilen tüm sorulara yanıt veriyor. Kitapta, eşiyle cinsel tatmin yaşayamayan bir kadının, "Benim cinselliği yaşamaya hakkım yok mu" yakınmasına şu öneri getiriliyor: "Eşinizle oturup cinsel hayatınızı konuşun, ön sevişmeye zaman ayırın, eşinizin işi yorucuysa en azından size haftada bir vakit ayırmalı ve özel bir gece geçirmelisiniz." Kitap, oral seksten de, zevk verici bir yöntem olarak bahsediyor.

  SATIŞ RAKAMLARINDAN BAZILARI
  İslam'a Göre Cinsel Hayat - Ali Rıza Demircan - 300 bin

  Kadın İlmihali - Asım-Mürşide Uysal - 300 bin üstü

  Evlilik ve Cinsel Hayat - Asım Uysal - 32. baskı

  Gençlik ve Evlilik - Yusuf Özcan - 175 bin

  İslam'da Evlilik ve Cinsel Mutluluk - Mahmud Mehdi - 15 bin

  İnsan ve Cinsel Hayat - Dr. İbrahim Erbıyık- 14 bin

  Adım Adım Evlilik - Halit Ertuğrul - 37 bin

  Kadın ve Aile İlmihali - Mehmet Paksu - 9 bin

  Tempo Dergisi, bu yıl İslam ve cinsellik konularını iki ayrı kapakta işledi. İlkinde (İslam ve Seks) satışlarında yüzde 71 ikincisinde (Türbanlı Porno) 21 artış oldu, derginin satışı 141 bine yükseldi. Tempo Dergisi Marka Müdürü Ebru Timur bu haftalarda satışların yükseliş eğilimine girdiğini ancak toplam artışların bununla açıklanamayacağına işaret ediyor: "Seks veya sağlık gibi kapak konuları satışı arttırır. Kapağın satışa etkisi yüzde 30'u buluyor."

  PROF. DR. BEYZA BİLGİN (İlahiyatçı)
 • İncelediğim kitaplarda cinsellikte öncelik erkeklere verilmiş

  İslam'da cinsellik konusu bir fıkıh meselesi. Geçmişte tahsil sahibi kadın bulunmadığı için adet, gebelik, lohusalık dahil her şey erkek fıkıhçılara soruluyordu. Kadınları eve kapattılar, konuşturmadılar. Buna o kadar alışıldı ki, hiçbir şey bilmedikleri düşünülmeye başlandı. Bu konuda fikir üretecek kadınlara ihtiyacımız var. Genellikle kadınlar cinsellik üzerine açıkça konuşamaz, hele yazmak daha da ayıp gelir. Kadın hekimlerin çoğalmasıyla yeni yeni konuşmaya başladılar.

  KADIN HEP EVET DEMELİ!
  İncelediğim kitaplarda cinsellikte öncelik, erkeklere verilmiş. Kadının hasta bile olsa hemen evet demesi, bu sayede cennetlik olacağı yazılı. Hatta bir kitapta doğum yapmak üzere ebeye gitmeye hazırlanan kadının bile, erkeğin canı çektiğinde cinsel ilişkiye karşı çıkmaması gerektiği yazıyordu.

  Kitaplardaki anafikir, erkeğin başka kadınlara yönelmemesi için karısının her şeye evet demesi gerektiği. Erkeklerin cinselliğe daha çok ihtiyacı olduğu, kadının bekleyebileceği anlatılıyor. Erkeklik hormonu kadınlardaki hormondan çok daha hareketliymiş. Kadınların örtünmesini bile buna bağlıyorlar.

  YETİŞME TARZIYLA İLGİLİ
  Erkeklere şunu soruyorum: "Bir kadının saçını gördüğünüzde işinizden geri kalacak kadar mı etkileniyorsunuz?" Karma eğitimle yetişen gençler etkilenmediklerini, muhafazakar eğitimle yetişenler, etkilendiklerini söylüyor. Bu biraz da aile terbiyesinden kaynaklanıyor. Kadın başını kaldırıp bakmıyor, etkilenmeyi böyle önlüyor. Erkekler bu terbiyeyi almıyor. Yani mesele yaradılış ve testosteron değil, yetişme tarzı.

  EVLİLİĞİ PEKMEZ SANDIM KİTABININ YAZARI SEMA MARAŞLI
 • İslam'da erkeğin karısını memnun etmeden tatmin olması, mekruhtur

  İslam alimleri, bir erkeğin karısını memnun etmeden, kendisini tatmin etmesini harama yakın mekruh olarak görmüş. "Hayvanlar gibi eşinizle birlikte olmayın, hazırlık yapmadan cinsel ilişkiye girmeyin" diyen hadisler var ama bunları göremiyorsunuz. Sadece, "Kocan çağırdı git" kısmına takılmışlar. Dini kitapları hep erkekler yazmış ve nedense hep erkeklerin işine gelen hadislerden örnekler alıntılanmış.

  CİNSELLİĞİ KADINA LÜTFETTİĞİNİ SANIYOR
  Şimdiki evliliklerin büyük çoğunluğu aldatma yüzünden bitiyor. Bir arkadaşım eşinin onu aldattığını öğrenince boşanmaya kalktı. Adam demiş ki, "Düzenimiz bozulmasın, aynı evde yaşayalım, söz senden cinsellikle ilgili bir şey istemiyorum." Seks sadece adamın hakkı ya! Adam cinselliği karısına lütfediyor yani. Erkeklerin çoğu bu mantığa sahip.

  ÖN SEVİŞME YOKSA BAŞ AĞRISI NORMAL
  Allah, erkeği çiftçiye kadını toprağa benzetmiş. Erkek hem cinsel, hem duygusal anlamda vermediğini alamaz. O, kadına ne veriyorsa, onu biçer. Baş ağrısı doğum kontrol yöntemidir diye dalga geçiyorlar. Tabii, kadın ön sevişmesiz, hazırlıksız ilişkiye zorlanırsa olacağı budur. Kadın niye cinsellikten kaçsın? Demek karşısındaki kaçırıyor ki, o da kaçıyor.

  İKİNCİ EŞLER, AÇIK KADINLARDAN OLUYOR
  Muhafazakar erkekler, eşleriyle cinsellik üzerine konuşmuyorlar. Eğer eşi bununla ilgili bir şey söylerse, "Senin gözün mü açıldı, benden başka erkek mi gördün de bunları istiyorsun" diye tepki veriyorlar. Karısı kapalı kutu olarak kalsın, bir onu bilsin istiyor. Boşandıkları zaman ise, ikinci eşlerini açık kadınlardan tercih ediyorlar.

  CİNSELLİĞİ KONUŞUNCA YOLDAN ÇIKMIŞ, DERLER
  Peygamberimize, kocasını şikayet edip, "Kocam ibadete ağırlık veriyor, benimle ilgilenmiyor, daha fazla cinsellik talep ediyorum" diyen kadınlar varmış. O zaman çok normal karşılanıyormuş, kimse kınamıyormuş. Şimdi böyle bir şey demeye kalksanız, "Bu kadın yoldan çıkmış" gözüyle bakarlar. İslamiyet'i yobazlıkla yaşayanlar var. İslam, özü bozulmadan mutlaka modernize olacak. Şermin TERZİ

  ESKİDEN ÇEKİNİRLERDİ ŞİMDİ DAHA RAHATLAR
  Laleli'de dini kitaplar satılan Yümni İş Merkezi'nde de, dua ve rüya tabirlerinden sonra en fazla satılanlar İslam'da cinselliği ve kadını anlatan kitaplar. Gonca Yayınevi'nin Sahibi Hasan Başpehlivan, "Eskiden tesettürlü hanımlar çekinerek isterlerdi, şimdi herkes rahat rahat bu kitapları alıyor" diyor.

  ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM
  Piyasada çocukları içeren cinsel kitaplar da bulunuyor. Okul Yayınları'ndan 2004 Kasımı'nda çıkan Adnan Koşum'un "İslam'a Göre Çocukların Cinsel Eğitimi" kitabı, 1000 adetlik ilk basımı henüz tüketemedi. Kitapta ergenlik döneminde, ailelerce çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği anlatılıyor.

  EROTİK RESİM YERİNE ÇİÇEK VE KALP OLUYOR
  İslam ve cinsellik konusunu işleyen kitapların ortak yönü, üzerlerinde ve içlerinde cinselliği çağrıştırıcı hiçbir resim kullanılmıyor. Kapaklarında çiçek veya kalp figürleri var. Birkaç istisna dışında çoğu erkeklerce yazılıyor. Eşiyle yazan Mürşide Uysal, Dr. Sevim Asımgil ve Merve Şahin gibi...
  Yayın tarihi: 08.01.2006
 • 871
  dahafazlası
  YORUMLAR

  islami evlilik nasıl olmalı diye merak ediyorsanız http://www.islamievlilikportali.com/islamievlilik-kiminle-ve-nasil-olmalidir/

  islamda evlilik 13.12.2014 02:55:12
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.