Magazin

İslam Darwin'le barışıyor mu

İslam Darwin'le barışıyor mu

Ankara İlahiyat Fakültesi'nden bir grup bilim adamı tarafından başlatılan İslam'ı evrim teorisi ile barıştırma teşebbüsü, İslam'da rönesansın ilk habercisi olarak kabul ediliyor.

'Müslümanlıkta ciddi bir evrim geleneği vardır. Bazı Müslüman düşünürler bugün evrim düşüncesi diyebileceğimiz ve Darwinizm ile paralellik arz ettiğini söyleyebileceğimiz görüşler ortaya atmışlardır.' Ankara İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar'ın haftalık Tempo Dergisi'nde yer alan bu sözleri, Darwin tarafından öretilen Evrim Teorisi'nin kabulü anlamına geliyor. Üstelik böyle düşünen sadece Prof. Bayrakdar değil. Aynı fakülteden Doç. Dr. İlhami Gürel, Kuran'ın evrim teorisi ile çelişmediğini söylerken, Yard. Doç. Dr. Hadi Adanalı, insanla maymun arasında genetik açıdan yüzde 96 ortaklık olduğunu belirtiyor.

PROF. MEHMET BAYRAKDAR
İslamda Darwin'le ters düşecek bir nokta yok
Darwin'le çok fazla ters düşecek bir nokta yok. Ancak bazı yeni Darwinciler, materyalist görüşleri doğrultusunda, evrimin Tanrı'nın iradesi dışında gerçekleştiğini söylüyorlar. Ters düşülecek tek nokta burasıdır. İnsana ait bilgiler Tanrı'da vardı ama insanın Adem olarak ortaya çıkışı bir evrim geçirdikten sonra oldu. Bunu doğrudan maymunun insanlaşması olarak da, güneş ısısı altında bir çamurun mayalanır gibi mayalanması olarak da anlayabiliriz.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.10.2003
291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.