Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İşkoliklere özel terapi

İşkoliklere özel terapi

ABD'de, dur durak bilmeden çalışan işkolikler, 'bu kötü alışkanlıklarından' kurtulmak için '12 adımda iyileşme' vadeden 'Adsız İşkolikler' programına devam ediyor.

New York'lu bir mali planlamacının 'Adsız Alkolikler' derneğini örnek alarak 1983'te kurma çalışmalarını başlattığı 'Adsız İşkolikler'in toplantılarında, üyeler deneyimlerini paylaşıyor.

Katılımcıları 'bu kötü alışkanlıktan kurtarmak için' 12 adımlık bir program uygulanıyor, ayrıca grubun rehber kitapları okunuyor. Charles adındaki bir işkolik, 'Program 'Ben ne yapıyorum?' diye durup düşünmenizi sağlıyor' diyerek işkolikleri toplantılara çağırıyor.

Toplantılara bile katılamıyorlar
Ancak, işkolikler yatağı sayılan New York kentinde haftalık toplantılara yalnızca birkaç kişi katılıyor. Bu durum karşısında, 'işkolikler o kadar meşgul ki, toplantılara gelecek zaman bulamıyorlar' şeklinde şaka yapılıyor.

Organizatörler, 'Buraya gelmesi gereken o kadar çok insan var ki... Çünkü çok çalışmak yaşamlarını mahvediyor' diye konuşuyor.

Patrona rağmen çalışıyor
California'daki Silikon Vadisi'nde çalışan bir işkolik mühendis, 'Patronum benden çalışma saatini haftada 40'a indirmemi istedi, ancak bunu beceremedim' dedi. Ne kadar çalıştığı anlaşılmasın diye sabahları saat 05.00'te işe gittiğini ve herkesten sonra bürodan ayrıldığını anlatan işkolik mühendis, 'Artık girdiğim her işi kusursuz yapmaktansa vasat bir iş çıkarıp sağlığımı korumak istiyorum' diye konuştu.

İşkolik 'özellikleri'
Gruba göre işkoliklerin ortak özelliği mükemmeliyetçi olmaları, yaptıkları iş sayesinde kendilerine saygı duymaları, aşırı çalışmalarıve bunu yaparken sağlıklarını ihmal etmeleri, tatillerini hep ertelemeleri...

İşkoliklerin ille de bir işe sahip olmaları gerekmiyor. Bu kişiler yetersizlik hissini defedebilmek için takıntı derecesinde kendilerini işle-güçle meşgul ediyor.
Yayın tarihi: 29.03.2006
238
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.