Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İskender sevişmez savaşır

İskender sevişmez savaşır

Yunanistan'da bir grup avukat Büyük İskender'i biseksüel olarak gösteren film için Warner Bros'a dava açacak.

Yunanistan'da bir grup kızgın avukat, 'İskender' (Alexander) adlı film için Warner Bros'a dava açmaya hazırlanıyor. İskender'i biseksüel olarak gösteren yönetmen Oliver Stone'a ateş püsküren avukatlar, filme 'Bu filmde geçen olaylar tamamen hayal ürünüdür' ibaresini koydurtmak istiyor. Avukatlar adına konuşan Yannis Varnakos, eşcinsellere karşı olmadıklarını, ama filmde tarihin çarpıtıldığını söyledi.

Varnakos, "Sanatını istediği gibi anlatmak, yönetmenin hakkı ama yönetmenin tarihsel gerçekleri saptırdığını bilmek de izleyicinin hakkı. Bizim Kennedy'yi, Los Angeles Lakers'ın en çok sayı yapan oyuncusu olarak anlatmamız ne kadar yanlışsa, İskender'in eşcinsel olarak tanıtılması o kadar yanlış" dedi. Türkiye'de 26 Kasım (Cuma) günü gösterime girecek filmde İskender ile arkadaşı Hephaestion'un birbirlerine karşı duyduğu tutkulu aşk işleniyor. Kimi eleştirmenlere göre yönetmen Stone, böyle yapmakla 160 milyon dolarını riske etti. Eşcinsel örgütler ise filmin yeni bir zemin yarattığını, çünkü Hephaestion'un filmde İskender'in hayatının aşkı olarak gösterildiğini söylüyor.

Filmde geçen bir cümle ise durumu özetliyor: "İskender yalnızca bir kere mağlup oldu, o da Hephaestion'un kalçalarıydı."

Hiçbir savaşta yenilmemişti
'Girdiği hiçbir savaşta yenilmediği için' tüm zamanların en büyük askerlerinden biri kabul edilen Makedonyalı İskender, yaşadığı dönemde bilinen dünyanın yüzde 90'ını zaptetmiş; Akdeniz'den Afganistan'a uzanan bir imparatorluk kurmuştu. Bu, Yunanistan'da ilk İskender infiali de değil. İki yıl önce Makedonya'da, bir arkeoloji sempozyumu sırasında İskender'in eşcinsel olduğu yolunda bir bildiri okununca, olay çıkmış, katılımcılar ancak polis eşliğinde binadan çıkarılabilmişti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.11.2004
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.