Magazin

İşkence gemisinde 53 saat yolculuk

İşkence gemisinde 53 saat yolculuk

İtalya'dan Çeşme'ye gelen İstanbul Denizcilik'e ait 'İstanbul S' feribotu yolda arızalanınca gemideki 740 yolcu isyan etti. Normalde 35 saatlik yolculuk 53 saat sürdü. Zorluklarla Çeşme Limanı'na kadar gelen gemi, iskeleye 100 metre kala yine bozuldu.

İtalya'nın Brindisi Limanı'ndan Çeşme Ulusoy Limanı'na Çarşamba günü saat 02.00'de hareket eden İstanbul Denizcilik Ltd.'ye ait Kaptan Atilla Beyli yönetimindeki 'İstanbul S' adlı feribotun yolculuğu olaylı oldu. 740 yolcu, 175 araç, 100 personelin bulunduğu feribot, yolda arıza yaptı.

Cuma saat 12.00'de Çeşme'ye yanaşması gereken feribot, arıza nedeniyle Çeşme Körfezi'ne saat 18.00 sıralarında ulaştı. Ancak feribot Ulusoy Limanı'na yanaşmaya hazırlanırken arıza büyüdü, manevra deposunda bulunan yakıtın bitmesi nedeniyle limana 100 metre kala tamamen hareketsiz kaldı. Feribota yakıt getirildi, ancak bu kez de motorlar çalıştırılamadı.

Arbede yaşandı
Gemi kaptanı Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nden ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yardım istedi. Çeşme Ulusoy Limanı'ndan gönderilen teknik ekip de arızayı gideremedi. Gemide bekleyen yolcularla personel arasında zaman zaman arbedeye varan gerginlik yaşandı. Arbede sırasında geminin kaptan köşkü ile makina dairesi arasındaki bağlantıyı sağlayan cihazlar da hasar gördü.

Gemide yiyecek sıkıntısı yaşandığının bildirilmesi üzerine botlarla Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkileri yolculara su, ekmek, peynir, tereyağı ve karpuz götürdü. Fenalaşan 6 yolcu limana getirildikten sonra ambulansla Çeşme Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İki römorkör yaklaşık bir saatlik çabayla gemiyi limana yanaştırdı. Ancak bu kez de 18 bin grostonluk İstanbul S gemisinin kapağı arızalandığı için açılmadı. Yolcular bir saat de kapağın açılmasını bekledi.

18 saat boyunca gemide beklemek zorunda kalan yolculardan bazıları 'S.O.S, kurtarın bizi bu rezillikten' yazan pankart açtı. Islık ve alkışlarla gemi şirketini protesto eden yolculardan sinirlerine hakim olamayanlar gemiden aşağıya yastık, yorgan attı.

Geminin limanın ağzında demirlemesi nedeniyle Çeşme Limanı'nda gemi trafiği de aksadı. Yolcular saat 12.00 sıralarında gemiden ayrılmaya başladı. Bu sırada gemide Türk asıllı 350 Fransız vatandaşı olması nedeniyle Fransa'nın İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak da Çeşme'ye gelip yolcuları karşıladı, sorunlarını dinledi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.07.2004
282
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.