Magazin

İşini kaybedenlere öğütler

İşini kaybedenlere öğütler

Ekonomik krizle birlikte bir çok insanın karşı karşıya kaldığı işini kaybetmeyle ilgili, bir internet sitesinde "İşten ayrıldığınız ilk 72 saat" başlığıyla tavsiyelerde bulunuluyor.

2001 yılının ilk 6 ayında 738 bin 866 kişi çeşitli nedenlerle işinden ayrılırken, bir internet sitesinde son günlerde birçok kişinin karşı karşıya kaldığı bu sorunun çözümü için tavsiyeler yer alıyor.

"Nektarin.com" adlı web sitesindeki "İşten Ayrıldığınız İlk 72 Saat" başlıklı yazıda, işten ayrılmak zorunda kalanların hayatlarında yeni bir döneme girdikleri vurgulanıyor.

Yeni dönemin özellikle geçindirilmesi gereken bir aile, işten ayrılma şekliyle ilgili kötü hisler ve baş edilmesi gereken meraklı insanlar nedeniyle iyice zorlaştığı, bunların yeni bir iş aramak için gerekli sağlıklı ortamı ortadan kaldıracağı dile getiriliyor.

İşin en zor kısmı olan ilk 72 saatin doğru değerlendirmesi gerektiği belirtilen yazıda, işinden ayrılanların sakin düşümesi ve panikle yanlış bir adım atmamaları tavsiyesinde bulunuluyor.

Yanlış yargıları önlemek için, işyerinden pek de hoş olmayan bir şekilde ayrılınmış olsa bile tüm tanıdıklara ayrılma sebebinin anlatılması gerektiği, böylece dedikoduların bertaraf edilebileceği yer alıyor.

'Kurban' değil, 'Tercih' yapan kişi

İşinden ayrılanların, kendileriyle görüşmek isteyenlere vakit ayırmaları da öğütleniyor.

Yazıda, "Haberi alan arkadaşlarınız sizinle buluşup bir kahve içmek ya dayemek isteyebilirler. Onlara en kısa zamanda vakit ayırın. Ne olursa olsun yaşadıklarınız onlara ilginç gelecektir.

İş tekliflerinin nereden çıkacağı belli olmaz. Bu yüzden kendinizi bir kurban gibi göstermektense, tercih yapan kişi olarak konumlandırmayı seçin." deniliyor.

Bir tavsiye de, işinden ayrılanların kendilerine zaman tanımaları.İşten neden ayrılındığı, aslında ne yapmak istenildiği ve yönelinecek kariyer hakkında karar verilmesi gerektiği vurgulanıyor. Böylece, bundan sonraki işyerinde "yağmurdan kaçarken doluya tutulmaktan" kurtulunabileceği dile getiriliyor.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan ilk teklifin cazip olsa bile panik içinde kabul edilmemesi gerektiği belirtilen yazıda, "Bu sebeple birkaç teklifi aynı anda değerlendirdiğinizi ve bir iki gün içinde kendilerine geri döneceğinizi belirterek, teşekkür edebilirsiniz. Birkaç gün bakarsınız ve bu sizin için iyi bir teklifse kabul edersiniz.

Mantıklı bir şekilde düşünmeye başladıktan sonra işin size uygun olmadığına karar verirseniz, sonu yine hüsranla bitebilecek bir yolculuğa çıkmamış olursunuz" deniliyor.

'Eski işyerini kötüleme...'

Ne olursa olsun eski işveren veya işyerinin kötülenmemesi gerektiği ifade edilirken, hiç kimsenin sürekli başkalarının neyi kötü yaptığını anlatan birini işe almak istemeyeceği hatırlatılıyor ve hiç beklenmeyen bir şekilde çevredeki insanlardan bir teklif gelebileceğine dikkat çekiliyor.

Ve en sonunda klasik bir öneri: "Tatile çıkın". İşinden ayrılanların, yaşadıkları yerden uzağa gitme imkanları olmasa bile kısa da olsa bir tatil yapmaları tavsiye ediliyor.

Balık tutmak, ya da bütün bir günü tembellik yaparak geçirmek gibi önerilerin yanı sıra insanların hep yapmak istedikleri, ancak zaman ayıramadıkları hobilerle de uğraşabilecekleri dile getiriliyor.
Yayın tarihi: 25.08.2001
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.